LukuExperdi blogi

Vaata videost, kui lihtsa vaevaga on võimalik üks tavaline lukk lahti muukida

Foto: Shutterstock.

Lukkude peamine ülesanne on teadagi kaitsta meie kõige kallimat vara – kodu. Kuid kas oled kunagi mõelnud, kuidas mehaaniline südamik tegelikult üldse töötab? Juhuks kui hakkasid selle peale nüüd mõtlema, siis alljärgnev video annab üsnagi selge ettekujutuse sellest, kuidas võti ukse lukust lahti teeb.

Nagu näha, peitub südamiku saladus väikestes erineva pikkusega tiftides ja vedrudes, mis paiknevad südamikus.

Igal võtmel on mõnevõrra erinev profiil, mistõttu sobibki võti ainult temale mõeldud südamikku. Õige võti lükkab tiftid vajalikule kõrgusele ja tänu sellele saamegi keerata ukse lukku või lukust lahti.

Kvaliteetsem lukk = kõrgem turvalisus

Kahjuks ei ole tõesti lihtsamate lukkude mehhanism niivõrd keeruline, kui võiks arvata. Sestap on neid ka üpriski kerge lahti muukida. Et väitele tõestust anda, otsustas LukuExperdi turundusassistent läbi viia katse, et näha, kui palju aega kulub ühe tavalise “lihtsa” luku lahti muukimiseks. Vastus? 30 sekundit.

Võimalik, et muukimiseks kuluks ka kauem aega, kui tööriistadeks oleks näiteks juuksenõelad või kirjaklamber, ent suure tõenäosusega on murdvarastel spetsiaalsed vahendid ilusasti olemas. 30 sekundit on aga piisavalt lühike aeg, et keegi sinu naabritest ei pruugi tähelegi panna, kuidas võõras ukse kallal askeldab.

Seega on oluline lukku valides vaadata soodsa hinna asemel hoopis luku kvaliteeti. Luku ülesanne on kaitsta sinu vara ja fakt on see, et kallimad ning kvaliteetsemad lukud saavad selle tööga tunduvalt paremini hakkama. Tõsi, ükski lukk ei ole täiesti lahtimurdmatu, kuid kvaliteetsemate lukkude puhul võtab nende avamine palju kauem aega ning vargal on väga suur tõenäosus vahele jääda.

Näiteks ABLOY Novel CY013 südamikul on karastatud terasest pöörlev kuppel, mis tähendab seda, et kui üritada südamikku torutangidega ukse küljest lahti murda, hakkab kuppel ringi käima ning majja sissemurdmine ei õnnestu. Lisaks pakub karastatud teras tänu oma tugevusele väga head kaitset ka veel puurimise vastu.

Kuidas ära tunda kvaliteetne lukk?

Kvaliteetse lukuga saad kindel olla, et see toimib põhjamaises kliimas edukalt pikki aastaid, pidades vastu nii talvekülmadele, sügistormidele kui ka kuumale päikesele. Eesti ilmastikuoludesse sobivad väga hästi näiteks põhjanaabrite juurest pärit ASSA ABLOY lukud, mida on spetsiaalse määrdega töödeldud, tagades seeläbi luku eduka toimimise iga ilmaga.

Kui nüüd tekkis tahtmine oma kodu- või kontorilukkude kvaliteet üle kontrollida, siis tasub meeles pidada, et lukk koosneb mitmest erinevast osast ja maksimaalse turvalisuse tagamiseks on oluline jälgida kolme põhiosa – lukukorpus, lukuvastus ja südamik – kvaliteeti. 

Oma luku kvaliteeti saad Abloy lukkudel kontrollida kolmnurkadega tähistatud märgistuste järgi. Kuigi juba Abloy baasversioon omab puurimisvastast kaitset, on aastate jooksul kvaliteeditaset tõstetud ning seda tähistatakse kolmnurkadega:

△ – üks kolmnurk näitab, et lukule on lisatud karastatud terasest vahekate: kui kuplist suudetakse läbi puurida, peab vahekate puuri kinni ning vargal läheb sissemurdmiseks kauem aega.

△△△ – kolm kolmnurka näitavad, et ka lukukuppel on üleni karastatud terasest, omades maksimaalset kaitset puurimise vastu.

Pea meeles, et lukku valides on alati mõistlik pöörduda spetsialistide poole. Nemad oskavad kõige paremini nõu anda, milline lukk oma uksele valida, et see kaitseks tõhusalt sinu kodu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.