Kas päikeseelektrijaam aitab elektrikatkestused üle elada?

Elektrikatkestuste ajal on võimalik kasutada eelnevalt akudesse salvestatud energiat.Foto: Shutterstock

Päikesepaneele on viimaste aastate jooksul kerkinud nii äri-, era- kui kortermajade katustele päris ohtralt. Võiks mõelda, et enam elektrikatkestused inimeste igapäevaelu suurt ei mõjutagi? Või siiski?

Päikesepargi rajamine loob suurepärase võimaluse toota kodusesse majapidamisse elektrit soodsalt ja samas ka jätkusuutlikult, mis ei ole täna sugugi vähem oluline aspekt. Kuid elektrikatkestuse ajal päris niisama päikesepaneelidest elektri tootmine ei jätku.

Inverterist sõltub palju

Elektri saamine päikesepaneelidest sõltub paljuski sellest, millist inverterit sa kasutad. Inverter on vajalik, et päikesepaneelides toodetud alalisvool muuta meie elektrivõrgus kasutatavaks vahelduvvooluks. Osad inverterid toimivad elektrikatkestuse korral edasi, kuid teised seiskuvad ning vaatamata sellele, et päikesepaneelid on katusel või maja kõrval, võid ikkagi elektrist ilma olla.

Osad inverterid jäävad pärast elektrikatkestust tööle akupanga toel ehk pärast elektrikatkestust on võimalus kasutada elektrit nii palju, kui seda akudesse on parasjagu talletatud. 

Akud aitavad soodsat elektrit talletada

Kui valida inverter, mis tagab elektrikatkestuse korral tarbimise akude abil, siis tuleb juba päikesepargi rajamisel mõelda ka elektri salvestamise võimalustele. Ehkki neid on võimalik ka hiljem juurde lisada, kui ressurss on olemas, on siiski parem, kui panna kohe kogu süsteem toimivalt tööle ning olla elektrikatkestuse korral kaitstud. 

Akudest on kasu muul ajalgi kui ainult elektrikatkestuse korral. Salvestamisvõimalus võib tuua täiendavat kokkuhoidu, kuna sinna on võimalik energiat talletada siis, kui päikeseenergiat toodetakse väga palju ning võrku müümise hind oleks väga madal. Sellisel juhul on vahel mõistlikum täita akud soodsa elektriga ning kasutada seda siis, kui elektrihind on kõrge.

Investeeri vähemalt 10 kWh suurusesse akusse

Otsustades akude kasuks, tekib kohe küsimus: kui suure mahtuvusega akut koduses majapidamises vaja läheb? See sõltub suuresti sinu majapidamise ja vajaduste suurusest.

Aku valitakse selle mahtuvuse järgi, eriti oluline on kasulik mahtuvus, mis näitab, kui suurt osa salvestatud elektrienergiast saab tegelikult kasutada. 

Soovitatav on valida vähemalt 10 kWh mahtuvusega akud. Need sobivad enamiku majapidamiste vajaduste katmiseks ja tagavad piisava toite ka elektrikatkestuse korral. Kui majapidamine on suur ja elektritarbimine kõrge, siis on võimalik ühendada süsteemi mitu akut.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.