Milleks on päikesejaamadel vaja inverterit?

Päikesejaama paigaldamine on pikaajaline investeering.Foto: Shutterstock

Päikesejaamadest rääkides saavad kõik aru, et jutt käib katusele või maapinnale paigaldatavatest paneelidest. Tegelikult on süsteemi toimimiseks vaja rohkem komponente, et päikesevalgusest sobiv elektrienergia kätte saada. Üks nendest on inverter. Millist rolli inverter energiatootmise juures mängib? 

Majapidamine vajab vahelduvvoolu

Päikesepaneelid on sageli ränist valmistatud plaadid, mis  neelavad päikesevalgust ning genereerivad läbi fotogalvaanilise efekti elektrivoolu. Tekkinud vool muudetakse energiaks, mida juba oma kodustes seadmetes kasutada saate.

Läbi fotogalvaanilise efekti muudavad päikesepaneelid päikesevalguse alalisvooluks. Enamik meie kodustest majapidamisseadmetest kasutab aga vahelduvvoolu. Seetõttu ongi vaja inverterit, mis muundab päikeselt saadud alalisvoolu vahelduvvooluks.

Päikeseenergia inverterid edastavad nüüd juba muundatud vahelduvvoolu hoone elektripaneelile, kus toimub elektri jaotamine maja kõikidesse pistikupesadesse ning saabki edukalt soodsat ja jätkusuutlikku energiat kasutada.

Inverteril on tohutu töökoormus

Inverteri töökoormus oma eluajal jooksul on tohutu, kuna muundab pidevalt tekkivat energiat vahelduvvooluks. Sellegipoolest on inverterite tööaeg päris pikk – 10 kuni 15 aastat. 

Kindlasti tasub järjepidevalt jälgida, kas inverter töötab korrapäraselt. Probleemide ilmnemisel tuleb kohe spetsialistidega ühendust võtta, kes otsivad üles probleemi põhjuse, kõrvaldavad selle ning pikendavad nii ka inverteri eluiga.

Toodetud elektrit saab talletada akudesse

Vahel on päikeseenergiat nii palju, et seda ei jõua korraga ära tarvitada. Siis on kaks võimalust: kas müüa see tagasi võrku või kui päikesejaamal on olemas ka energiasalvestid ehk akud, siis on võimalik toodetud energiat salvestada ning seda hiljem kasutada. See on eriti kasulik näiteks olukorras, kui peaks toimuma võrgukatkestus. Akudesse salvestatud energiat on võimalik ka siis endiselt kasutada.

Akut valides on oluline järele vaadata, kui suur on selle mahtuvus, eriti kasulik mahtuvus – viimane näitab, kui suurt osa salvestatud elektrienergiast saab tegelikult kasutada. 

Aku mahutavus näitab, kui palju energiat suudab see salvestada, tavaliselt mõõdetuna kilovatt-tundides. Kui tarbitakse näiteks tunnis 1 kWh elektrienergiat, siis 12 kWh aku peabki vastu 12 tundi.

Mõistlik on valida vähemalt 10 kWh  mahutavusega akud. Need sobivad enamiku majapidamiste vajaduste katmiseks ja tagavad piisava toite, kui peaks tekkima elektrikatkestus. Kui elektrikasutus on märgatavalt suurem, on süsteemi võimalik ühendada mitu akut. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.