KV.ee blogi

Puust ja punaseks: missugused maksud tuleb tasuda päranduseks saadud kinnisvara müümise korral?

Foto: Pixabay

Varem või hiljem tuleb pärimistoimingutega paraku kokku puutuda meist kõigil. Kui päranduseks saadud korter või maja on otsustatud maha müüa, tuleb end kurssi viia sellega, missugused maksud on vaja tasuda riigile pärast tehingu tegemist.

Millisel juhul tuleb tasuda tulumaks?

Uus Maa kinnisvarabüroo jurist Karlis Kolk selgitab, et pärandi puhul on asjakohane kõnelda tulumaksust. Kui pärandiks on eluruum või elamu, mida pärija kasutas enne müüki elukohana, siis tulumaksukohustust ei ole. seda muidugi eeldusel, et eelnenud kahe aasta jooksul ei elukohta müüdud.

“Kui pärandiks on suvila, siis on võimalik tulumaksukohustust vältida, kui suvila on enne müüki olnud kaks aastat pärija omandis ja selle kinnistu suurus ei ületa 0,25 hektarit. Teistel juhtudel tuleb müügi korral tasuda tulumaks,” täpsustab jurist.

Pärandvara puhul ei võeta Kolki sõnul arvesse seda, kui palju pärandaja vastava vara eest tasus, ehk arvestatakse, et pärija on vastava vara saanud pärandajalt 0 euroga.

Millised kulud saab maha arvata?

Pärandvara müügi korral on võimalik saadud tulust maha arvata vara müügiga otseselt seotud dokumentaalselt tõendatud kulud, ehk näiteks notaritasud, vara hindamisele kulunud summa, maakleritasu ja muud maksud. Müügihinnast saab maha arvata ka soetamismaksumuse.

“Soetamismaksumus on kõik maksumaksja poolt vara omandamiseks ning selle parendamiseks (näiteks elamu rekonstrueerimiseks) ja täiendamiseks (näiteks elamu juurdeehituseks) tehtud dokumentaalselt tõendatud kulud, sealhulgas makstud vahendustasud ja lõivud,” selgitab Kolk.

Müügist saadud kasust ei ole õigus maha arvata vara haldamisega seotud üldkulusid, nagu näiteks võõrandatava korteri korrashoiukulusid – tapeetimine, värvimine, halduskulud, kommunaalkulud, elektriarved ja teised sarnased tasud.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.