Spetsialist annab nõu: kuidas välja valida just sinu aeda sobiv muruniiduk

Esimene asi, mida tuleb muruniiduki valimisel arvestada, on aia ehk niidetava ala suurus. Väiksemasse aeda sobib kenasti käsiniiduk, mille hinnad algavad paarisajast eurost.Foto: Husqvarna

Muruniiduk on igas aias oluline tööriist, mis aitab hoida muru kena ja hooldatuna. Niiduki ost võib aga olla keeruline, sest valik on kirju. Husqvarna spetsialistid õpetavad, kuidas leida see õige, et pärast kahetsema ei peaks.

Esiteks, mõelge oma vajadustele. Kas teil on suur aed või väike muruplats? Kas seal on kaldus pinnad või ühetasane maastik? Kas otsite bensiinimootoriga või elektrilist muruniidukit? Vastused neile küsimustele aitavad teil leida õige muruniiduki mudeli vastavalt teie vajadustele.

Olulised tegurid on aia suurus ja liigendatus

Esimene asi, mida tuleb muruniiduki valimisel arvestada, on aia ehk niidetava ala suurus. Väiksemasse aeda sobib kenasti käsiniiduk, mille hinnad algavad paarisajast eurost. “Meie tootevalikus on lükatavad käsiniidukid, mis töötavad aku peal – need sobivad väga hästi neile, kes ei soovi heitgaase tekitava bensiinimootoriga masinat,” selgitas Husqvarna spetsialist Andrus Soomer.

Akumootoriga muruniitjad saavad hakkama keskmiselt 500-ruutmeetrise aia hooldamisega. Suuremad aku peal töötavad muruniitjad jõuavad ühe hooga ära niita ka kuni 1000-ruutmeetrise ala. 

robotniiduki valimisel on esimeseks parameetriks aia suurus. Foto: Husqvarna

Mugavuse hindajale sobib robotniiduk

Neile, kes soovivad juba suuremaid mugavusi ega taha aega niitmise peale raisata, sobib kõige paremini robotniiduk. Ka robotniiduki valimisel on esimeseks parameetriks aia suurus. 

Soomer lisab, et roboti puhul on küsimus ainult masina võimsuses ja selle laius ei oma üldse tähtsust. Näiteks, kui on vaja niita aeda, mis on 1000 ruutmeetrit suur, siis on mõistlik valida robotniiduk, mille võimekus on vähemalt 1000 ruutmeetrit ja rohkem. 

Sealsamas tuleb mõelda ka sellele, kui palju on aias takistusi. Nn lihtsat jalgpalliväljaku tüüpi aeda, kus ei ole peale muru midagi, võib valida masina, mille võimsus jääb aia pindala piiresse. Kui aga aias on peenrad, puud ja põõsad, siis tuleb arvestada, et need kõik ja muud takistused vähendavad robotniiduki niitmisvõimekust. “Ehk kui tegemist on 1000-ruutmeetrise, aga keerulise aiaga, siis on soovitatav valida 2000-ruutmeetrise võimekusega robotniiduk,” selgitas ta.

Robotniiduki kasuks räägib veel see, et selle saab seadistada töötama täpselt sellele ajale, nagu pererahvale meeldib või sobib, olgu hommik, õhtu või kasvõi öö. Robotniidukit ostma minnes tasub alati konsulteerida ka müüjaga ja lasta niiduk paigaldada spetsialistil, sest robotniiduk ei pruugi sobida igasse aeda.

Murutraktor on eriti hea abimees suurte alade niitmisel. Foto: Husqvarna

Traktor või raider – see on küsimus!

Kui mugavust hindavale inimesele on sobivaim robotniiduk, siis palju leidub ka neid, kellele meeldib ise muru niita. Mõned nende seast eelistavad käsitsi lükatavat masinat – nad peavad sellega niitmist mõnusaks iganädalaseks trenniks. 

Kui niidetavat pinda on juba 1000 ruutmeetrit või rohkem, siis soovitavad spetsialistid soetada aiaomanikul  murutraktori või raideri. Need on mõlemad tõhusad muruniitmise tööriistad, kuid neil on olulised erinevused, mida tuleb valikut tehes silmas pidada.  

Taas on oluline mõelda aia suurusele ja sellele, kuidas on aed liigendatud ehk kui palju leidub seal puid, põõsaid ja peenraid. Tihedamalt liigendatud aeda sobib paremini raider, millel on eesasetsev lõikeorgan ja keskliigendiga roolisüsteem. Tegemist on väga hästi manööverdatava masinaga, mis pääseb niitma ka puude-põõsaste alla, kuhu traktoriga üldjuhul ei ulatu. Masinat valides peaks mõtlema ka seadme mõõtmetele. “On olnud juhuseid, kus inimene ostab suure niidulaiusega traktori või muruniiduki ja hiljem kodus selgub, et masin ei mahu talle kuuri uksest sisse,” selgitab Husqvarna spetsialist Timmo Korran. 

Erinevad niidusüsteemid

Muruniidukit valides tuleb mõelda ka masina niidusüsteemile. Variante on kolm: niidetud muru visatakse masina küljelt või tagant välja, multšitakse või liigub masina küljes olevasse kogujasse.

Multšeriga variandi puhul jääb peenestatud muru niidetud alale maha, andes kasvavale murule eluks vajalikke toitaineid. Multšeriga niiduki puhul tuleks arvestada, et niita tuleb tihedamalt ning muru ei tohiks niitmisel olla väga kõrge. 

Husqvarna murutraktorid on üldjuhul küljelt väljaviskega või integreeritud kogujatega. “Integreeritud kogujaga niiduk ei ole küll mõeldud väga suurte pindade korraga niitmiseks, aga on mugav just neile, kes soovivad, et niidetud muru saaks ka kohe kokku kogutud,” lisas Soomer. 

Peenraääri ja põõsaaluseid aitab korras hoida trimmer

Murutrimmer on teine tõhus aiatööriist muru hooldamiseks, eriti nendes piirkondades, mida muruniiduk kätte ei saa: muru servad, aianurgad ja muud raskesti ligipääsetavad kohad. Murutrimmerid võivad olla elektri-, aku- või bensiinimootoriga ning on varustatud trimmijõhvidega, millega saab muru niita. 

Mõnedele mudelitele pakutakse ka lisavarustust, nagu näiteks servalõikur, millega saab muru servi lõigata väga täpselt. 

Murutrimmer tuleb samuti valida aia suuruse ja tüübi ning oma vajaduste järgi – siis saad sobiva tööriista, mis teeb muru hooldamise võimalikult tõhusaks ja mugavaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.