Viis korda rohkem äikesekahjusid kui mullu: kuidas end piksenoole eest kaitsta?

Käesolev suvi on pakkunud meile korduvaid äikesetorme.Foto: Shutterstock

Tänavune suvi on kostitanud meid arvukate äikesetormidega, millega on kaasnenud tavatult palju piksekahjusid. Juulis pöördusid inimesed kindlustusseltsi poole koguni viis korda sagedamini kui eelmisel aastal samal ajal.

Kõige rohkem oli õnnetusi ruuterite ja digiboksidega. Oluline on teada, et äikesega ei ole seadmete rendileandja kohustatud kahjusid korvama. Seetõttu tasub inimesel olla hoolas ja kui  kodul on kodukindlustus, tasub lepingust uurida, kas ka kodus olev vara on kindlustusega kaetud.

Lisaks ruuteritele on kahjustada saanud nii pliidiplaadid, väravaautomaatika, valveseadmed, küttepumbad kui ka televiisorid,” loetleb ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts. Otsetabamusi on õnneks on vähe. Üldiselt lööb pikne kuskile lähedale ja vooluvõrgus tekib ülepinge, mis kahjustab vooluvõrgus olevaid seadmeid.

Ka ettevõtete  vaates saavad pikses enamasti kannatada erinevad elektroonikaseadmed. “Juulis oli juhtum, kus ühest majutusasutusest umbes 10 meetri kaugusel maasse löönud välk põhjustas pingekõikumise, mis lõi välja hoone valgustuse ja erinevad süsteemid,” räägib Lepvalts. “Pikselöögist tekkis maapinnale lausa väike kraater. Õnneks inimesed viga ei saanud.”

Enne sügistormide saabumist soovitab kindlustusekspert kindlasti üle vaadata hooneid ümbritsevad puud: kas on vanu oksi, mis võivad kergesti murduda ja millegi väärtusliku peale kukkuda. Sageli võib selline olukord kaasa tuua ka hüvitamiskohustuse kolmandate isikute ees, kui ühe naabri õuel asuva puu oks maandub üleaedse autol või katusel.

Ära alahinda tormihoiatusi

Kuidas äikese lähenedes käituda? Esimese asjana on mõistlik elektroonikaseadmed enne äikest vooluvõrgust välja võtta. Seda tasub teha ka kodust pikemaks ajaks ära minnes. Puhkusel viibides ei tea kunagi, millal äikesetorm võib kodukanti tabada ja seepärast on mõistlik selliseid olukordi ennetada.

Kindlustusseltside kogemus näitab, et inimesed ei teadvusta piisavalt, kui palju on nende kodudes elektroonikat, mis on äikese ajal väga haavatav. Piisab vaid ühest korralikust äikesetormist ja kindlustusseltsi infoliin on punane.

Päästeameti soovitused äikesetormi ajal:

  • Ära alahinda tormihoiatusi!
  • Äikesetormi ajal ei ole soovitatav laadida mobiiltelefoni, sülearvutit ega ka teiste seadmete akusid.
  • Kui elad eramajas, siis korja õue pealt kokku kõik lahtised asjad, mis tormituules lendu võivad minna. Kinnitada tuleb nii batuudid kui aiamööbel.
  • Autoomanikel tuleks oma auto parkida kindlasti garaaži või lageda alla. Kui on tugevat rahe oodata, tasub leida võimalusi auto varju viimiseks või katta auto tekkidega, et suured raheterad ei saaks auto keret kahjustada.
  • Kuigi äikese ajal võib minna jahedaks, ei ole mõistlik teha sel ajal pliidi alla või ahju tuld, sest suits juhib hästi elektrit.
  • Pikse ajal ei ole soovitatav avada ka veekraani, sest vesi on samuti väga hea elektrijuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.