Fotod: Eesti naine kasvatab korteris ligi 200 toataime ja kavatseb neid kõvasti juurde hankida

Taimedega täidetud kodu on hea kehale ja meeltele, usub Tiia.Foto: erakogu

Kui toalilled väga meeldivad, saab nende kasvatamisest elu nii loomulik osa, et märkamatult on terve kodu taimedega täitunud. Umbes nii juhtus ka Tiia Päkiga, kel kodus ligi 200 toataime.

Tiia Päkk, kes ametilt digitootedisainer, elab kolmetoalises 55-ruutmeetrises korteris, kuhu on ära mahutanud 111 potitaime ja 50-70 pisikest taime, mis väikestes klaasanumates paljundamisel.

Taimed on Tiia tubade vahel ära jaotanud vastavalt nende soovituslikele kasvutingimustele. “Päikesepaistet nautivamad taimed olen sättinud magamistuppa ning kontorituppa, vähem valgust vajavad ilutsevad elutoa- ning köögiakendel ja -riiulitel.

Tiia on oma korteri taimedega täitnud ja sellega väga rahul.

Tiia huvi taimekasvatuse vastu sai alguse juba lapsepõlves. “Kuna nõukaajal olid toataimed ka väga populaarsed, siis minu ema ning vanaemad omasid päris märkimisväärset kogu nii õues kui toas. Samuti olles kasvanud maal, on loodus ning looduse lähedus minu jaoks kogu elu väga olulisel kohal olnud,” räägib Tiia.

Esimest korda ostis ta endale suurema hulga toalilli aga umbes 7-8 aastat tagasi, kui oma esimese korteri sai. “Tollest ajast olen ma endaga kaasas kandnud päris mitut taime, kes siiani mulle kenasti rõõmu ja silmailu pakuvad,” ütleb Tiia.

Taimekasvatus annab väga palju positiivset

Taimekasvatuse juures leiab Tiia väga palju positiivset, alustades sellest, et kodu hakkab rohkem elama ja hingama, kui seal lilli kasvatada – taimed ju puhastavad õhku.

“Kindlasti on toataimede kasvatamise juures see väga tore, kui kiiresti tegelikult taimed kasvuperioodil lopsakamaks muutuvad, rullivad lahti uusi lehti ning kasvatavad beebisid, mida siis omakorda saab uutesse pottidesse ümber istutada, et need siis kas ära kinkida või suureks kasvatada,” ütleb Tiia.

Ta leiab, et taimekasvatus on väga meditatiivne ja rahustav tegevus. “Igal hommikul ärgates täidan spreipudeli ning teen tiiru korteris, et kõik taimed kenasti niiskeks pritsida, neile tere hommikust öelda ja vaadata, kas neil on miskit vaja või mis seisus nad on,” kirjeldab Tiia päevarutiini sadade taimede keskel.

Ta naudib väga ka taimede ümber istutamist ja paljundamist. “Boonuseks on ka see, et tõenäoliselt on ka sõbrannad-sõbrad ümberringi kuidagiviisi taimedest vaimustuses ja tore on vahetada beebitaimesid ning üldse vahel nõu või arvamust küsida,” räägib Tiia.

Kõik lilled on armsad, aga mõni meeldib eriti

Kuigi Tiia armastab kõiki oma taimi võrdselt, on siiski üks, mille üle ta tunneb erilist uhkust. See on piileataim, mille ta tellis Hollandist. “Teda on väga-väga tore jälgida, sest ta kasvab väga võimsa kiirusega ja on nii hea tervise juures, pluss ta välimus on juba väga eriline ja silmapaistev,” selgitab Tiia.

Tiia piileataim.

Peale piilea rõõmustab teda väga alokaasia `Red Secret´, millel uskumatu värviga lehed ja samuti väga hea kasv.

Kui rääkida möödapanekutest toalillekasvatajana, siis midagi väga hullu Tiiale ei meenugi. “Olen mõne taime liiga üle kastnud ning mitte kontrollinud, kas poti põhjas on seisvat vett,” tõdeb ta. Just sel põhjusel jäi ta hiljutigi ühest taimest ilma.

Alokaasia.

Seda, et ligi 200 toataime omanikuna nüüd lagi käes oleks ja rohkem taimi koju ei mahuks, Tiia mingil juhul ei arva. “Kindlasti rohkem taimi!” ütleb ta kõhklematult. Praegugi ootavad istutamist mitukümmend taime, samuti on Tiia meelest maailmas nii palju huvitavaid ja ilusaid toalilli, mida endale koju vaja ära mahutada. “See maailm on nii huvitav ja põnev, et kindlasti on palju veel õppida ja katsetada,” sõnab ta.

Teistele toalillesõpradele jagab Tiia paar head nõuannet:

  • Õpi lugema oma taimini ning paiguta neid aeg-ajalt uutesse kohtadesse, et näha, kas ning kuidas keskkonnavahetus neile mõjub. “Siiani olen enda omi üsna tihti liigutanud ning aru saanud, et see võib positiivselt mõjuda taime kasvule ning särale, sest mõni vajab rohkem ruumi, et end sirutada, mõni vajab vähem valgust, et omas tempos toimetada,” sõnab ta.
  • Tee kindlaks, mis ilmakaarde toaaknad vaatavad ning selle järgi jaota taimed tubadesse-aknalaudadele.
  • Kui kahtled, kas kasta või mitte, siis pigem ära tee seda. “Parem piserda lehed üle ning kui ühel hetkel taim juba veidi lössis on, siis ilmselt oleks aeg ikkagi kasta ka,” sõnab ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.