Korteriühistute liit rõhutab: roheala kortermaja ümber tuleb kindlasti säilitada

Kaunis roheala Rakvere kortermaja ees.Fotod: EKÜL

Roheala kortermaja ümber tuleks kindlasti säilitada, leiab Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees Andres Jaadla.

Kuigi linnas vaevavad korteriomanikke parkimisprobleemid, ei maksa tema hinnangul kogu ümbrust autoparklaks muuta, vaid hoolitseda selle eest, et ruumi jääks ka rohelusele.

„Lahenduseks on läbimõeldud planeering ka majaümbrusele – see annab võimaluse luua esiteks korralik liiklusskeem, et autod ei pargiks suvaliselt, kus juhtub. Teisalt jääb niimoodi alles kasvõi mingil määral rohelust – võimalus muuta kortermaja ümbrus kaunimaks. Suuremal kinnistul saab luua sinna kauni aia, kus on nii silmailu kui ka koht tarbeaiale ning elanike puhkealale,“ rääkis Jaadla. „Kui maja ja ümbrus on kenasti korras, siis on see hinnatud kinnisvara.“

Jaadla sõnul soovivad kortermajade elanikud aina enam ka kogu kinnistu korrastamist. „Läbimõeldud liiklusskeem, jalgrattakohad, korralik prügimaja, roheala, mis oleks silmale ilus vaadata ja kus saaks kasvõi maitsetaimi kasvatada, kõike seda soovivad elanikud aina enam,“ rääkis Jaadla. Eeskujuks on tema sõnul majad, mis noppinud auhinnalisi kohti nii Eestimaa kõige kaunima kodu valimiselt kui ka igasügiseselt korteriühistute konkursilt. „Meie laureaatide seas on hulk häid näiteid, kuidas koduümbrust kaunimaks muuta – nii väikese kortermaja muinasjutulises aias, kus kasvavad õunapuud, kõrvitsad ja isegi kartulid, kui ka Mustamäe, Õismäe või Lasnamäe suure korrusmaja juures,“ tõi Jaadla näiteid.

Samuti on kortermajad asunud rajama pisikesi kogukonnaaedu, kus majarahvas saab ühiselt kasvõi ürdiaeda pidada. „Kui kasvõi supiroheline või teekraam on oma aiast võtta, on see ju rõõmuks kõigile. Lisaks aitavad sellised aiakooslused linnas liigirikkust säilitada,“ rääkis ta. „Kortermaja aiast on rõõmu igal aastaajal – nii kevadel, kui esimesed krookused ja lumikellukesed nina lume alt välja pistavad, suvisest lilleilust sügisese saagikoristuseni ja talvelgi, kui tuledega ehitakse näiteks aias kasvavad puud ning lapsed saavad lumememme teha,“ leidis korteriühistute liidu juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.