Lemmik

Levib petuskeem: 1500 euro eest koera ostnud naine jäi raha ja lemmikuta, juhtum pole ainus omasugune

Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Tartus elav naine ostis heauskselt ühe veebilehe kaudu koera, kuid lemmikloom jäi saamata ja rahast on ta ka ilma. Koera eest käis naine kelmidele välja 1555 eurot.

Praegu teadaolevalt märkas Tartus elav ja õppiv naine koera müügikuulutust välismaisel interneti lehel ning loom pidanuks uue omaniku juurde jõudma Saksamaalt, räägib Lõuna prefektuuri juhtivuurija Peeter Pärn.

“Sündmused said aga alguse nii, et omale lemmiklooma soovinud naine avastas ühel momendil internetis meelepärase kuulutuse, alustas müüjaga Messengeri teel suhtlust, sai oma meilile mitmeid värvilisi looma kohta käivaid ja justkui tema olemasolu kinnitavaid sertifikaate, tasus usalduse võitnud müüja pangakontole korduvalt erinevaid looma ostuks tarvilikke summasid, ent siis mõistis ühtäkki, et looma eest küsitavad ettemaksusummad ja muud tasud kasvavad liiga kõrgeks ning pöördus kelmuseohvriks langemise kartuses politsei poole,” kirjeldab Pärn.

Juhtunu üksikasjade selgitamiseks alustati kriminaalmenetlus. “Tuleb nentida, et viimasel ajal on mitmel pool Eestis politseini jõudnud teisigi sarnaseid juhtumeid, kus inimesele pakutakse soodsalt kaupa või isegi tasuta ära anda koduloomi, palutakse vaid tasuda tollimaksud, kindlustus või mõni muu makse,” tõdeb Pärn.

Ta toob näite, et on olnud mitmeid juhtumeid, kui inimesed soovisid osta tunduvalt alla turuhinna tõukoera kutsikaid või saada tasuta papagoi. “Nii kutsikate kui papagoi kuulutuste puhul oli legendiks, et need loomad asuvad välismaal ja ostjal tuleb tasuda ka transpordi- ja muud kulud. Tavaliselt on kuulutuses olevad pildid alla tõmmatud internetist ja seda looma pole tõenäoliselt olemaski,” sõnab Pärn.

Teiste levinud kelmuseliikide seas on selline lemmikutega petmine paraku üks levinumatest, mistõttu palub politsei kõigil loomahuviliselt enne tehingu või ostu sooritamist kõvasti eel- ja uurimistööd teha ning veenduda, et raha usaldusväärse müüja kätte jõuab ning et sealt päriselt ka pikisilmi oodatud pereliige vastu saabuks.

“Ettevaatlikuks peaks tegema ka mõte sellest, et mismoodi lemmikloomamüüja tagab kuskilt Poolast või Saksamaalt lemmiku turvalise transpordi teieni, kas need summad, mida selle teenuse eest küsitakse oleksid sellisel juhul reaalsed ja mõistlikud ning kas ja kui tõsiseltvõetavana müüja jutt ja suhtumine tundub. Kui ostuprotsessis tekib vähimgi kahtlus, siis tasuks tehing igal juhul katki jätta,” soovitab uurija.

Ta lisab, et palju turvalisem on omale lemmik valida siiski kas tuntud aretaja käest, mõne tuttava juurest või registreeritud kennelist, kus on võimalik loomaga päriselt ka tutvuda ning müüjaga otse tingimustes kokkuleppida ning omavahel suhelda.

“Kuigi esmapilgul võib tunduda, et nii võib tõulooma ost oluliselt kulukam olla, räägivad viimase aja loomakelmuse juhtumid sootuks vastupidist. Kahjuks on nii mõnigi kelmuse ohvriks langenud loomaarmastaja välismaisele kelmile tasunud kahe ja enama tõulooma rahad, kuid lemmikust sellest hoolimata endale saanud ei ole,” sõnab Pärn.

Selleks, et internetis kaubeldes mitte petta saada, soovitab politsei järgida neid lihtsaid nõuandeid:

• Kui sulle pakutakse internetis kaupa turuhinnast oluliselt odavamalt või pakutakse müügiks midagi, mis on raskesti kättesaadav, siis suhtu sellesse ettevaatlikult.

• Ära tee müüjale ülekannet enne, kui oled kontrollinud tema tausta või kui pole lõpuni pakutava toote olemasolus kindel.

• Kui pakkumine ei tundu reaalne ja ehe, siis loobu tehingust ja suhtlusest müüjaga ning anna kahtlasest kauplejast teada PPA infoliinile 6123000 või edasta info läbi kodulehe https://cyber.politsei.ee/.

• Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.