Tallinnas saab ajalooliste hoonete taastamiseks toetust küsida

Majad Kadriorus. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Tallinna linn toetab tänavu restaureerimistoetuse kaudu 24 ajaloolise hoone restaureerimistöid, muuhulgas katuste, fassaadide ja ajaloolise lifti taastamist. Uute restaureerimistoetuste taotluste vastuvõtmine algab järgmise aasta alguses.

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul korrastatakse igal aastal Tallinnas kümneid muinsuskaitse- või miljööaladel asuvaid ja mälestisena kaitse all olevaid hooneid, kasutades selleks ajaloolisi materjale ja töövõtteid.

„Restaureerimistööde toetamiseks, mis sageli on tavapärasest ehitusest keerukamad ja kallimad, eraldab Tallinn ka igal aastal omanikele toetusi. Restaureerimistoetuse taotluste arv on viimastel aastatel järjepidevalt kasvanud ja siinkohal tahan siiralt tunnustada kõiki omanikke, kes restaureerimistööd ette võtavad ja nii Tallinnale ainuomase pärandi säilimisse panustavad,” ütles Lippus.  

Restaureerimistoetusteks oli tänavu linnaeelarves ette nähtud ühtekokku 300 000 eurot. Kui käesoleval aastal toetust saanud objektidel veel valdavalt restaureerimistööd käivad, siis uute taotluste vastuvõtt algab 2023. aasta alguses.

Toetuse taotlemine eeldab ettevalmistavaid tegevusi, nii peavad olema kavandatavad tööd – ehitusprojekt või tegevuskava kooskõlastatud Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse või miljööalaspetsialistiga. Ühtlasi peavad planeeritud tööd vastama toetuse tingimustele, muuhulgas on nõutud kolme hinnapakkumist.

2021. aastast alates saab ehitise restaureerimiseks esitada ühe taotluse aastas, kuid taotlus võib hõlmata hoone mitme osa restaureerimistöid. Juhul, kui maatükil on mitu restaureeritavat objekti, siis võib esitada nende restaureerimiseks ühe taotluse. Kavandatud tööde maht sõltub ennekõike omaniku soovist ja võimalustest, tööde kavandamisel tuleb silmas pidada, et tööd peavad valmima sama kalendriaasta 30. novembriks.

Toetust saab taotleda ehitiste katuste, korstnate, fassaadide, akende, uste, varikatuste, piirete ja kõigi teiste väärtuslike detailide restaureerimistööde teostamiseks. Mälestiste puhul, kus kaitse alla on võetud lisaks interjöör, saab toetust taotleda ka hoone interjööri restaureerimistöödeks. Nii on aastate jooksul restaureerimistoetuse kaasabil restaureeritud ka hoonetes säilinud mitmeid ajaloolisi lifte.

Restaureerimistoetust saab taotleda mälestiste, muinsuskaitsealal ja miljööväärtuslikel hoonestusaladel paiknevate ehitiste ning planeeringutega määratud väärtuslike hoonete restaureerimiseks. Toetuse eesmärgiks on toetada objektide, sh detailide restaureerimist ja taastamist, et säilitada Tallinna linnas ajastutruu miljöö, arhitektuur ja materjalikasutus. Restaureerimistöid on linn toetanud juba 20 aastat.

Alates 2018. aastast on toetuse eelarve kasvanud. Kui veel 2017. aastal oli linnaeelarves restaureerimistoetusteks ette nähtud 90 000 eurot, siis 2018. aastal 200 000, 2019. aastal 225 000, 2020. aastal 250 000 ning 2021 ja käesoleval aastal juba 300 000 eurot. Samuti on suurendatud maksimaalset summat ühe taotluse kohta, 2021. aastast tõusis see määr 25 000 euroni.

Lähemalt leiab restaureerimistoetuste tingimused ja info https://www.tallinn.ee/et/restaureerimistoetus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.