Remont&ehitus

Vanemasse korterisse sauna ehitamine nõuab jamade vältimiseks korralikku planeerimist

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Remondilaen Bigbank efektiga

Vaata lähemalt!

Üha rohkem korteriomanikke soovib enda koju sauna ehitada. Saunaga seotud toimingud aga hõlmavad palju enamat, kui pelgalt poes ehitusmaterjalide valikute langetamist ja ehitusprotsessi, kirjutab Kaanon kinnisvarabüroo maakler Annemai Tuvike.

See, et saunasid planeeritakse ja ehitatakse uutesse korterelamutesse, on juba mõnda aega tavapärane nähtus, kuid aina enam kohtab neid ka paneelelamutes ja hruštšovkades, kus neid algselt ei ole olnud.

Vahe on aga selles, et kui uusehitistes on saunad juba algse projekti kohaselt olemas, siis vanematesse kortermajadesse on need hiljem lisandunud, mis tihtipeale tähendab erinevaid probleeme: saun on kas lihtsalt seadustamata, tegelikkuses ei saa/tohi seda üldse eitada või mingid asjad on lihtsalt läbi mõtlemata.

Variante, kuidas korterisse sauna planeeritakse, on mitmeid. Mõned näited:

·       korteris on planeeringu järgi WC, vannituba ja panipaik, viimase arvelt suurendatakse vannituba, et sinna ehitada/paigaldada saun;

·       vanni asemele ehitatakse dušinurk, mis annab samuti ruumisäästu ja võimaldab piisava pinnahulga sauna ehitamiseks/paigaldamiseks;

·       WC ja vannituba liidetakse üheks ruumiks, selle käigus muudetakse sanitaarsõlmede ja -seadmete paiknemist selliselt, et tekib täiendav vaba pind sauna ehitamiseks/paigaldamiseks.

Sauna ehitamine eeldab korrektset dokumentatsiooni. Kooskõlastused tuleb teha nii kaasomanike kui ka kohaliku omavalitsusega. Tuleb läbi mõelda, kas tehniliselt on üldse võimalik sauna ehitada.

Samuti peab tähelepanu pöörama ventilatsioonisüsteemi ehitamisele, paigaldusele (alati ei pruugi piisata ainult paigaldustöödest, vaid tuleb teha ka toiminguid, mis on käsitletavad ehitustöödena) ja niiskustõketele, et vältida hilisemaid hallitusprobleeme, mis võivad kaasa tuua erimeelsusi naabritega.

Ventilatsioonisüsteemi ehitamisel/paigaldamisel tuleb vaadelda hoonet või püstikut tervikuna. Sõltuvalt hoone seisukorrast ja/või omadustest võib ventilatsiooniga seonduvat olla väga keeruline mõistliku eelarve piires nõuetekohaselt lahendada.

Foto: Shutterstock

Korterisse ehitatava sauna puhul on oluline osa korteri ja hoone elektrisüsteemil, sest elektrikerise paigaldamisega peab selgeks tegema, kas üldine elektrivõimsus ikka lubab seda paigaldada.

Kui algsel projektil sauna pole, siis koostatav projekt peab hõlmama ka elektrisüsteemi muudatusi. Kui saun on algsel projektil olemas ja lihtsalt ehitisregistrisse kandmata, siis on olukord lihtsam ja saab plaanimaterjali alusel ehitisregistris muudatused kergemalt ära teha.

Probleemid saunadega kerkivad üldjuhul päevakorda (alles) siis, kui hakatakse vara müüma või pantima. Nagu ikka, võivad ebakõlad seadustamisel tähendada seda, et pank ei anna kliendile laenu või ei soovi ostja ennast siduda ebaseaduslikult ehitatud sauna ja sellega seotud probleemidega.

Samuti, kui tegu on ebaseadusliku ja kooskõlastamata ümberehitamisega, ei ole kindlustusseltsid kohustatud vajaduse tekkimisel kahjujuhtumit hüvitama.

Soe soovitus on enne saunamõtte teostamist teha ära korralik eeltöö. Nagu öeldud, tuleb aru saada, kas antud korterisse on üldse võimalik sauna paigaldada ning kui jah, siis millised tööetapid peab läbima, et kõik saaks tehtud korralikult, ilma hilisemate kahjudeta.

Soovitan kaasata protsessi professionaali(d), kes tunneb teemat. Näiteks üks variant on võtta appi projekteerija, sest selge see, et näiteks elektrisüsteemi muudatusi saunapaigaldaja (üldjuhul) ei seadusta.

Märksõnad: , , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.