Ekspert: tuleohutusreeglid ettevõtetele karmistusid, trahvide vältimiseks on aega paar kuud

Foto: Shutterstock

Alates 2023. aasta 1. jaanuarist peavad ettevõtted täitma uusi rangemaid tuleohutusnõudeid, aga targalt tegutsedes on võimalik ohutus tagada ja seadust täita ka suuri lisakulusid tegemata, selgitab Viking Security tuleohutuse valdkonnajuht Jaan Aia.

Viking Security eksperdi ja koolitaja Jaan Aia sõnul on peamine muutus see, et varasema tuleohutusaruande esitamise asemel tuleb büroo-, tööstus- ja laohoonetel nüüd regulaarselt läbida reaalne tuleohutuse ülevaatus.

„Väga paljudele ettevõtjatele on tekkinud uus kohustus kutsuda kohale vastava kutsetunnistusega spetsialist, kes kontrollib üle hoone, seadmed ja muu, mida seadus nõuab, ning teeb Päästeameti infosüsteemi ametliku märke,” selgitas Aia.

Viking Security eksperdi sõnul on spetsialisti leidmine ja ülevaatuse läbiviimine iga ettevõtte enda vastutus. Päästeamet sekkub alles juhul, kui on puudusi ja neid pole likvideeritud ning sel juhul võib ähvardada ka trahv. Aga mõne lihtsa põhimõtte järgimine aitab kaasa, et protseduur läheks sujuvalt ja minimaalsete kuludega.

Ära jää hiljaks

Kuigi uus tuleohutuse seadus jõustus juba eelmisel aastal, on veidi segadust tekitanud see, et erinevad nõuded hakkavad kehtima eri aegadel. Näiteks senisest laiem vingugaasianduri kohustus tekkis juba 1. jaanuarist 2022. Paljusid ettevõtteid puudutav kohustuslik büroohoonete tuleohutuse ülevaatus peab olema läbitud 1. jaanuariks 2023 ehk juba kolme kuu pärast. Tööstus- ja laohoonete omanikele on antud rohkem aega, tähtajaks on 1. jaanuar 2024.

Tee selgeks, mis kohustused sulle kehtivad

1. jaanuariks 2023 peab olema tuleohutuse ülevaatus tehtud kõigis büroohoonetes, mille pindala on vähemalt 750 ruutmeetrit. See puudutab valdavat enamikku Eesti kontorihoonetest.

Oluline on tähele panna, et sama kohustus on ka mitmeotstarbelistele hoonete omanikel, kui nende peamiseks otstarbeks ehitisregistris on märgitud büroohoone. Seega ka näiteks stock-office tüüpi kontorladude või nii äri- kui elamispindadega majade omanikud peaksid igaks juhuks üle vaatama, mis on hoone ametlik otstarve.

Uued hooned (saanud kasutusloa peale 2021. aasta 1. märtsi) peavad tuleohutusülevaatuse tellima hiljemalt kuue aasta jooksul peale kasutusloa saamist. Tuleohutusülevaatust ei pea tegema hoonetes, mis on kõrgemad kui 28 meetrit või asuvad ohtliku ja suurõnnetuse ohuga ettevõtte territooriumil – nende hoonete kontrollimist jätkab Päästeamet.

Eemalda puudused ise ja enne – säästad 50% aega ja raha

Kui ülevaatusel selgub, et seaduse nõuded on täitmata, lepib ülevaatust läbi viinud spetsialist ettevõttega kokku tähtaja puuduste likvideerimiseks. Seaduse mõte on, et spetsialistiga toimuks kasulik koostöö: kui on puudusi, annab spetsialist ühtlasi konkreetset nõu, mida ja kuidas muuta. Oluline on puudused seejärel kokku lepitud tähtajaks kõrvaldada, muidu sekkub Päästeamet ja mängu võib tulla sunniraha kuni 3200 eurot.

Aga mõistlikum on endale ise ülevaatuse nõuded selgeks teha ning hoone juba enne esimest ülevaatust vastavusse viia. Nimelt, kui spetsialist puudusi ei avasta, tuleb järgmine ülevaatus teha mitte tavalise kolme, vaid alles kuue aasta pärast. Ülevaatuse läbimine on eraldi ettevõtmine, mis nõuab tähelepanu, aega ja raha. Kasulikum on teha seda kaks korda harvemini, aga korralikumalt. Rääkimata sellest, et oma kinnisvara tuleohutuna hoidmine on ka lihtsalt praktiline riskide maandamine.

Jaan Aia kinnitusel on kõige lihtsam ülevaatuse nõuetega detailsemalt tutvuda ja spetsialisti leida Päästeameti tuleohutusülevaatuste portaali kaudu. Portaalist saavad hoonete omanikud ka järgi vaadata, millises hoones ja mis ajaks tuleb ülevaatus läbi viia. „Kui ülevaatus veel tegemata, võiks asjaga pigem ruttu pihta hakata, sest kogu protsess kuni märke registrisse kandmiseni võib võtta kuu aega ning vahetult enne tähtaega võivad spetsialistid olla ülekoormatud,” selgitas Viking Security ekspert.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.