Uudis

Aasta tehasemaja 2020 konkursi võitja: Eesti ehitussektoris võiks selliseid arendusi rohkem olla

Konkursi üldvõitja ja parim arendus – Arca Nova Element OÜ arendus Norras.Foto: Arca Nova Entreprenor

Juuli viimasel päeval kuulutasid Eesti Puitmajaliit ja -klaster Hiiumaal Mihkli talumuuseumis välja parimad tehases toodetud puitmajad – auhindu tuli üle andma president Kersti Kaljulaid.

“Puit on meie elamuehituse tulevik ja selle põhjus on väga lihtne – arvutame juba vaikselt oma majade energiaklassi mitte ainult selle järgi, kui palju tarbib maja energiat sees elades, vaid mis on olnud ka selle süsinikujalajälg ehitamisel,” ütles Kaljulaid auhindu kätte andes. “Naabrid soomlased veavad Euroopas eest energiamärgistuse muutmise projekti, et puitmajade puhul hakataks selle määramisel arvesse võtma ka CO2 siduvust. Loodan, et Eesti poliitikutelgi on lusti ja tahtmist selles kaasa lüüa ja meilgi siin Eestis seesama märgistus kasutusele võtta, et puitmajade eelis paremini välja tuleks.”

Konkursi üldvõitjaks valiti Arca Nova Element OÜ eramute arendusprojekt Norras. Tegemist on läbimõeldud kompleksi ja mastaapse arendusega, mis ühendab hooned oskuslikult ümbritseva keskkonnaga. Arendus on arhitektuurselt hästi liigendatud ning kompaktselt maastikku sulanduv, hoonete ruumilahendus on samas ratsionaalne. Hoonetest ja ümbritsevast looduskeskkonnast moodustub terviklik elukeskkond, sealhulgas on kogu kasutatav avalik ruum funktsionaalselt välja arendatud. Taastuvenergia lahenduste osas on hoonetel kasutatud õige orientatsiooniga päikesepaneele, mis katavad kogu katuse pinna.

Arca Nova Elemendi tegevjuht Janno Riidak märkis pärast tunnustuse saamist, et sarnase suurusega arendusi on ettevõte oma tegevuse jooksul varemgi teinud, kuid praegune oli esmakordne just kauakestvate välisfassaadilahenduste ja pluss- ning nullenergia hoonete kontseptsiooni poolest.

“Oleme Norras tegutsenud ligikaudu 15 aastat, kuid selline tunnustus on meie – nii ettevõtte kui töötajate – jaoks esimene. See oli väga tore üllatus,” märkis Riidak ja lisas, et ka Eesti ehitussektoris võiks selliseid arendusi rohkem olla.

Aasta tehasemaja konkursi eesmärk on esile tõsta Eesti ettevõtete tehtud toodetud puitmaju ja erilahenduste projekte ning seeläbi propageerida puitu kui mitmekülgset ehitusmaterjali. Konkursi korraldasid Eesti Puitmajaliit ja -klaster kümnendat korda. Võistlusele saatsid oma objektid 21 puitmajatootjat, kokku 34 eriilmelist projekti Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Austriast, Saksamaalt ja isegi Lõuna-Koreast. Konkursile laekunud tööde seast valiti välja üldvõitja, parim avalik hoone, arendus, kortermaja, eramu, väikeehitis ja erilahendus. Lisaks andsid žürii ja konkursi toetajad välja ka mitmeid eripreemiaid.

Konkursi põhikategooriad ja eripreemiad:

 • Üldvõitja ja parim arendus – Arca Nova Element OÜ, eramute arendus Norras
 • Parim kortermaja – Kodumaja, kortermaja Norras
 • Parim avalik hoone – KMT Prefab OÜ, lasteaed Norras
 • Parim eramu – Profab Houses AS, eramu Rannamõisas
 • Parim väikeehitis – Kodasema OÜ, KODA Light Saksamaal
 • Parim erilahendus – EstNor OÜ, Norra büroohoone fassaadielementide projekt
 • Puidukasutuse eripreemia – KMT Prefab OÜ, rongijaama fassaad Rootsis
 • Käsitöö palkmaja eripreemia – Vipson Projekt OÜ, eramu Norras
 • Lisaks BMI Monier eripreemia, Kyocera Senco eripreemia ja NorDan eripreemia
 • Parima tüüplahenduse eripreemia – Matek AS kortermajad Tartus
 • Regionaalarengu eripreemia – Hobbiton OÜ, külalistemaja „allveelaev“ Prangli saarel
 • ISOVER eripreemia energiatõhusaimale hoonele – EstNor OÜ, kortermajad Kiili vallas
 • AkzoNobeli eripreemia parimale värvilahendusele ja Tervemaja eripreemia õhupidavaimale hoonele – Timbeco Woodhouse OÜ, kortermaja Tallinnas
 • VELUXi eripreemia parima valguslahenduse eest ja ESSVE eripreemia – Happy Home/HH Prefab OÜ, eramu Viimsis
 • Delfi „Moodne kodu“ rubriigi lugejate lemmik – Vipson Projekt OÜ käsitööpalkmaja Norras

Konkursitöid hindasid Tallinna tehnikaülikooli ehitusfüüsika professor Targo Kalamees, ehituse- ja arhitektuuriinstituudi direktor Jarek Kurnitski, arhitekt Veronika Valk-Siska ja ajakirjanik Eva Kiisler.

Auhinnagala toimus 31. juulil Hiiumaal Eesti puitmajasõprade suvekonverentsi raames.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.