Uudis

Eesti naine tegi mõne tunni ja viie euroga valmis praegu väga menuka valgusti alternatiivi

Lisatud kõigile jõukohane õpetus!

Omavalmistatud valgustiga sai magamistuba täpi I-le.Foto: erakogu

Nõukaaegseid esemeid annab väga hästi oma kodus kasutada ka juhul, kui armastad oluliselt kaasaegsemat interjööri. Siin on üks suurepärane näide.

Annela Põldveer teadis algusest peale, et tahab oma valmivasse magamistoa valgusti ise meisterdada, kuid kuidagi ei tulnud seda õiget lahendust. “Kuid ühel päeval sattusin ema juurde külla ja ta oli ukse kõrvale koos muu prügiga pannud oma vana põrandalambi kupli, millel oli kangas katki. Haarasin selle sealt kaasa ilma konkreetse ideeta, mis temast tulla võiks,” räägib Annela.

Esiotsa ei saanudki sellest midagi, sest head ideed ei olnud, kuid mõned päevad tagasi tabas Annelat korralik inspiratsioonipuhang. “Mõtlesin, et hakkan otsast meisterdama, sellest, mis kodus parajasti leidub ja nagu sisetunne ütleb ja nii see lamp sündiski,” räägib ta.

Väga omanäolise, aga praegu väga hinnatud valgustitüübi valmistamiseks kasutas naine takunööri, puuvillast makrameenööri ja erinevaid lõngajääke, mis kodus leidus. “Lisasin lõpus ka mõned puidust helmed, mis olid sahtli põhjas eelmistest meisterdustest alles. Mõlemad rullid olid mul mingi aeg tagasi soetatud ja maksid kokku ehk viis eurot,” räägib Annela töö madalatest kuludest.

Aega kulus lambikupli valmistamiseks väga vähe: kahe päeva jooksul tegeles Annela selle tööga mõned tunnid lapse lõunaune ajal. “Alguses tundus küll, et jäängi siia seda punuma, aga tegelikkuses läks protsess väga ruttu ja see nööri põimimine läks oodatust kiiremini,” meenutab ta.

Kuidas sellist lampi teha? Annela juhendab:

  • Alustasin sellest,et eemaldasin kõigepealt kupli raami küljest vana kanga ja siis hakkasin takunööri mööda metallraami põimima, tehes metalli ümber tiiru.
  • Kui põhiline kupli osa sai juba valmis, siis haarasin puuvillase makrameenööri ja tegin lambi kuplile peale loori lihtsas kalavõrgu mustris. Selle õpetuse leiab YouTube’ist kergesti üles, otsides märgusõna”fishnet”.
  • Kupli alumine äär ehk need rippuvad narmad said tehtud erinevatest lõngajääkidest ja alles jäänud nööri juppidest. Lõikasin erineva pikkusega juppe vaba käega ja hakkasin neid erineva suurusega puntides ümber kupli sõlmima.
  • Kui tundus,et nöörid ripuvad sobiva tihedusega, lisasin aktsendiks mõne koha peale puidust helmeid ajades need lõnga otsa ja sidudes alla sõlme. Mõne koha pealt harjutasin lõnga veidi laiali,et oleks rohkem puhvis ja tekiks rohkem erinevat tekstuuri ja valmis ta saigi.

Selliseid nõukaaegseid lampe leidub veel nii mõneski Eesti kodus, samuti liigub neid vanakraamiärides ja järelturul. Kes tahab katsetada, leiab kindlasti sobiva tooriku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.