Ettevaatust: eriolukorras suureneb kodudesse sissemurdmise oht

Foto: Shutterstock

Eesti elu on viimase 30 aastaga muutunud märkimisväärselt turvalisemaks. Koroonakriisi jätkudes kerkib esile kahjuks vägagi reaalne oht, et suureneva tööpuuduse tõttu hakkab kasvama ka kuritegevus, eeskätt vargused. See nõuab meilt kõigilt taas suuremat tähelepanelikkust ja ettevaatlikkust.

Koroonakriisi mõju kuritegevuse statistikale on siiani olnud tagasihoidlik: politsei andmetel pole varavastaste kuritegude arv tõusnud, sest inimeste liikumine on piiratud ja tänavatel rohkem politseipatrulle. Ka ERGO kindlustuse varakahjude arv on seni püsinud stabiilsena, kirjutab ERGO kindlustuse varakahjude osakonna juht Erko Makienko. Töötuse määra vaadates ja tuginedes eelmiste kriiside kogemusele, on siiski väga tõenäoline, et kriisi jätkudes hoogustub ka kuritegevus.

Praegune olukord ei ole küll üks-ühele võrreldav eelmise majanduskriisi või 90ndate algusajaga, mil kuritegevus vohas jõuliselt, kuid varasemate kriiside kogemusest tasub õppida. On võimalik, et töötuse kasv ja sotsiaalne ebavõrdsus toovad esile vanad tuttavad kuritegevuse liigid nagu vargused, röövimised, kelmused ja väljapressimised. See tabab meid siis, kui majanduslanguse mõjud on inimestele päriselt kohale jõudnud ja osal elanikkonnast rahavarud otsas.

Seetõttu panen kõigile südamele, et kuigi meie riik on aastatega muutunud oluliselt turvalisemaks, peaks igaüks tegema endast oleneva, et võimalikke vargusi ennetada. Näiteks kui veel hetk tagasi jätsid julgemad meist oma koduukse lukustamata või jalgratta ööseks hoovi, siis edaspidi tuleks kindlasti veenduda, et uks oleks lukus, ratas turvaliselt hoiustatud ning aias seisev grill ei ahvatleks kutsumata külalisi.

Kui inimesed on läinud ajutiselt maale elama, seisavad paljud linnakodud tühjana ja võivad seega sattuda potentsiaalseteks vargusobjektideks. Või siis vastupidi – pika isolatsiooni tõttu on jäänud talumajad ja suvilad valveta, meelitades sinna kutsumata külalisi.

Mis puutub sõidukite vargustesse, siis seni, kuni piirid on kinni, tuleb neid ilmselt vähem ette. Küll aga võivad kasvada sõidukiosade või autosse jäetud esemete vargused. Samuti on oht, et sagenevad vargused ehitusobjektidelt ja ettevõtete territooriumitelt ning üldse kõik, mis ripakil, võib senisest kergemalt kaduma minna.

Hetkel ei tea keegi täpselt, kui kaua koroonakriis kestab ja ma loodan, et minu eelpool toodud prognoosid ei lähe täide. Keerulistel aegadel, kui seisame silmitsi palga vähenemise, tööpuuduse ja krediidivõimekuse puudumisega, on üks lihtne nipp meelerahu tagamiseks: vara kindlustamine. Kodu ja sealse vara kindlustamise aitab ka tule- ja loodusjõudude põhjustatud õnnetuste vastu – need on rängimad kahjud, mida keegi meist vabatahtlikult kanda ei soovi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.