Uudis

Vargad ei lase end koroonakriisist häirida

Foto: Shutterstock

Seesami kindlustuse eksperdi Dagmar Gildeni sõnul on vargad linnakodudes eriti aktiivsed neljapäevast pühapäevani, kaasa võetakse nii ratas, tööriistad kui ka arvuti.

“Kriisile ja inimeste kodusemale eluviisile vaatamata paistavad tänavu vargad olevat vähemalt sama aktiivsed kui eelnevatel suvehooaegadel,” ütles Seesami varakindlustuse tootejuht Dagmar Gilden.

Kindlustaja sõnul suureneb varguste osakaal igal aastal kevade hakul, kui inimesed tasapisi suveks valmistuvad ning maakodudesse hinnalisi tööriistu ja esemeid viivad. Enim varguseid pannakse linnakodudes toime neljapäevast pühapäevani, mil on suurim tõenäosus, et pererahvas on kodust eemal.

Mis laokil, see ära

Kõige lihtsamalt langevad varaste saagiks jalgrattad, mida näpatakse nii keldritest, abihoonetest kui ka kaupluse eest. “Ei saa öelda, et mõni neist kohtadest tuleks erilisemalt esile kui teine. Mis laokil, see ikka ära,” sõnas Gilden. Kalleim ratas, mis on sel suvel omanikult viidud, jääb suurusjärku tuhat eurot, kuid varasemalt on hüvitatud hinnalisemaidki rattaid, mille maksumused küündivad 6000 euroni.

Lisaks ratastele langevad igal aastal varaste saagiks ka kuuris ja garaažis hoitavad tööriistad, muruniidukid ning trimmerid, mida on lihtne edasi müüa. Linnakodudest varastatakse suvisel puhkuste ja pühade perioodil raha, pangakaarte, arvuteid, kaameraid, ehteid ja muud väärtuslikku.

Selle suve üks suuremaid kindlustusjuhtumeid on vargus, kus kodumajast pandi pihta pea 40 000 euro väärtuses brändiriideid, tehnikat ja muid väärisesemeid. “Juhtum näitas, et inimesed kipuvad oma koduse vara väärtust alahindama,” ütles Gilden.

“Sõlmitud kindlustuslepingul olnud koduse vara kindlustussumma oli peaaegu sama suur kui hüvitis, mille välja maksime, aga kodus on ju veel inimestel tavaliselt mööbel, elektroonika ja palju muudki väärtuslikku, mis varastele rõõmu valmistab,” rääkis Gilden.

“Et varga küüsi sattumine oleks võimalikult ebatõenäoline, on oluline, et inimene oleks võimalikest ohtudest teadlik ja nende ennetamiseks vajalikud abinõud kasutusele võtnud,” sõnas ta.

Korralik lukk aitab

Gildeni sõnul tuleks suvilast või kodust lahkudes sulgeda kõik aknad ja uksed, seda ka palava ilmaga, ning ära unusta lukustada ka abihooneid. Pea meeles – mida rohkem ja kallimat vara on abihoones, seda korralikum peab lukk olema. Võtmeid ei tasu kunagi jätta uksemati või lillepoti alla ega ka postkasti, kuna neid kohti kontrollib varas esimesena.

Kui kasutad suvise transpordivahendina ratast, investeeri korralikku lukku ja õpi seda kasutama. Ka küllaminekuks või kiireks poeskäiguks tuleb ratas alati lukustada.

Vargale on majja kõige mugavam sisse pääseda lahti jäetud aknast või rõdult ja ebakvaliteetse lukuga ustest, seetõttu on uste ja akende lõhkumised järjest suurenev tendents.

Gildeni sõnul on pahatihti uste või akende avamise sissetungija eest ära teinud hoopis hooletud omanikud ise. Eramajadel on enamasti mitu sissepääsu ja sageli, kui toimetatakse hoovis või saunamajas, jäetakse samal ajal maja teisel pool olev uks lahti. Seda võimalust kasutavad vargad ära. Seega soovitas Gilden välisukse lukustada ka siis, kui ise aias toimetad.

Lisaks tasub hooaja lõppedes maakodudest kaasa võtta kõige hinnalisemad tööriistad ja tehnika ning hoolitseda selle eest, et kogu väärtuslik vara oleks kindlalt luku taga ja silma alt ära.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.