Sisuturundus

Loe, kuidas kuldsete kätega Eesti mees viis päikesepaneelide ja akulahenduse abiga oma elektrikulud nulli

Kuldsete kätega Toomas Kärner on elektrimaailma asjatundja, kes on muutnud oma kodu samm-sammult nutikamaks ja rohelisemaks. Sealhulgas tahab ta alati ise käed külge panna ning luua lahendusi, millel on positiivne mõju meid ümbritsevale keskkonnale. 

Tark laadija säästab raha

Toomase teekond tarkade kodulahenduste poole algas siis, kui perre ilmus elektriauto. “Tundus vale pista auto lihtsalt seina ja laadida nagu jumal juhatab. Turul olevad laadijad aga ei olnud sel hetkel minu jaoks sobivad. Seega võtsingi projekti ise ette ja ehitasin valmis targa laadimise süsteemi, mis otsib laadimise jaoks kõige soodsama hinnaga tunni ja säästab mulle raha.”

Kui tark laadija oli valmis saanud, sai Toomas aru, et sama lahendust saab kasutada ka küttesüsteemi juhtimiseks. “Saan oma maaküttepumba seadistada sarnaselt, et kallimatel tundidel ei küta see tuba väga palavaks. Odavamatel tundidel kütan üle ja kallimatel saab tuba rahulikult jahtuda. Nii vähendan keskmise ostetava kWh hinda, sest nihutan tarbimise aega odavate hindade ajale,” selgitas ta. 

Kulusid aitasid veelgi kokku hoida päikesepaneelid

Päevased kõrged elektrihinnad panid seejärel entusiastile pähe mõtte päikesepaneelide paigaldamisest, et kuludelt veelgi kokku hoida. Ehitaja tüüpi mehele polnud probleem teha kõik ettevalmistused ise ära, et spetsialistidel kuluks vähem aega.

A picture containing sky, tree, outdoor, skating

Description automatically generated

Nõnda kerkiski pooleteise päevaga Toomase kodu katusele 10 kWh võimsusega päikeseelektrijaam. Tehtud investeering peaks tema sõnul ära tasuma 7-8 aasta pärast. 

Pärast päikesesüsteemi valmimist tekkis kohe järgmine mõte – kas on ikka mõistlik päeval toodetud elektrit võrku müüa, et seda sealt siis hiljem ise õhtul koos võrgutasuga tagasi osta?

Akutehnoloogia abil ei peagi midagi elektriturule müüma, vaid saab oma toodetud elektrit salvestada liitiumakudesse, et vajalikul hetkel seda kasutusele võtta. 

“Praegu toidab minu 10,2 kW võimsusega akusüsteem salvestatud päikeseelektriga kodu ära nii hästi, et öösel ei pea kordagi kodus võrgust elektrit võtma. Eriti magus hetk saabub õhtul, kui päikest enam pole, aga inimesed on kodus ja elektrihinnad suurema nõudluse tõttu samuti kõrged,” sõnas ta.

Hinda alustuseks tarbimisgraafikut

Nendele, kes mõtlevad päikesepaneelide ja aku peale, soovitab Toomas esmalt vaadata otsa oma tarbimisgraafikule: millal ja kui palju elektrit tarbitakse. Seejärel saab asjatundlike ekspertide abiga planeerida, milline päikese- ja akulahendus võiks kõige paremini sellise tarbimisega sobida, et võit oleks maksimaalne.

Viimased kolm kuud on nutikas elektrisüsteem ja päikesepaneelid hoidnud Toomase elektriarve miinuses.Foto: erakogu

Toomas tõdeb rõõmsalt, et elektrikulutuste jälgimine on tema jaoks kõige vahvam osa. “Viimased kolm kuud on mu elektriarve olnud miinuses. Silme ees on siht, et aasta lõikes oleks mu maja elektrikulu kokku null,” rääkis ta. Suvel toodetud elektriga katab ta ära talvel tarbitud elektri lisakulu.

Motivatsioon enda kodu rohelisemaks teha tuleb tema sõnul kahest aspektist. Üks on rahaline pool – tegelikult saab ju maailma targemalt juhtida. Teine pool aga on kliimaküsimus.

“Mul on kaks last ja teinekord tekib küsimus – kas käisin lihtsalt kontoris ja lükkasin pastakat või tegin ise ka midagi? Ei ole mõtet teiste peale seda vastutust lükata. Ise tuleb teha!” selgitas ta oma vaatenurka.

Loe päikesepaneelide ja salvestuslahenduse kohta lähemalt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.