Kodutehnika blogi

Kas eestlaetav või pealtlaetav pesumasin? Ekspert selgitab, milline neist sobib paremini sinu koju

Pesumasina valimisel tuleb silmas pidada mitmeid asju. Näiteks seda, kuhu masin pannakse ja palju selle jaoks ruumi on.Foto: Shutterstock

Pesumasin on igas majapidamises vajalik ja tänuväärne koduabiline, mille rikkiminek võib tähendada korralikku kaost, sest mustad riided kuhjuvad. Kui on aeg valida uus masin, siis on tihti üheks küsimuseks, kas valida pealtlaetav või eestlaetav pesumasin. Õige valiku aitab teha Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Pesumasinate maailm on laias laastus lihtne. Seadmed jagunevad peamiselt kaheks ehk on pealt- või eestlaetavad masinad. Kui on vaja osta uus masin, siis tasub üle vaadata mõlema masina head ja vead olemaks kindel, et uus on see täpselt õige ja sobiv. “Kõik sõltub tegelikult inimese soovist, harjumusest ja ruumist, kuhu see paigutatakse. Tehnoloogiliste võimaluste poolest on masinad sisuliselt samad,” rääkis Soots.

Kui aga väga detailseks minna, siis tõi ta välja ühe erinevuse. Nimelt ei ole pealtlaetavatel masinatel kareda vee korral rõivaste keemilise pleekimise vähendamiseks soola lisamise võimalust. “Soola lisamise võimalust ei ole muidugi ka kõigil eestlaetavatel masinatel, vaid pigem tippmudelitel.”

Eestlaetavad pesumasinad

Eestlaetavad masinad on oma sügavuselt tavaliselt suuremad kui pealtlaetavad. Eestpoolt laetava pesumasina sügavus jääb 40-60 sentimeetri vahele, laius on aga pea kõigil 60 sentimeetrit. Pealtlaetavate pesumasinate laius on reeglina 40 ja sügavus 60 sentimeetrit.

Eestlaetava pesumasina puhul tuleb arvestada sellega, et nii suurem laius kui ka ette avanev uks vajavad enda ümber rohkem ruumi, mistõttu saab eestlaetavat pesumasinat kasutada avaramates kohtades. Lisaks mudeli mõõtudele tuleb ju arvestada ka avatud luugiga ja sellega, et mahuks pesu mugavalt masinasse panema ja välja võtma.

Kui vannitoas või duširuumis on eestlaetav pesumasin, siis ei tohi see olla tihedalt vastu seina ja mööblit surutud, kuna tsentrifuugimise ajal masin paratamatult veidi liigub. Nii pesumasina taha kui külgedele peab jääma mõni sentimeeter vaba ruumi.

Eestlaetavaid pesumasinaid on saadaval integreeritavavana, mis muudab pesumasina mööbli ja muu sisustusega sobitamise lihtsaks. Näiteks köögis ei olegi sageli muud võimalust, kui paigaldada sinna just integreeritav eestlaetav masin, mis mahub kenasti tööpinna alla ukse taha.

Majapidamisruumis või vannitoas on hea panna pesumasina peale näiteks kuivati. “Väga mugav on võtta alt masinast märg pesu välja ja pista see üleval teisest luugist sisse,” selgitas Soots.

Eestlaetava pesumasina plussina võib välja tuua veel selle, et see mahutab rohkem pesu kui pealtlaetav, mis on oluline siis, kui pestavad kogused on suured. „Suurimad Electroluxi eestlaetavad masinad mahutavad kuni 10 kg pesu, pealtlaetavad aga kuni 7 kg,“ märkis Soots.

Eestlaetava pesumasina puhul peab väikeste lastega peredes alati enne pesu masinasse panekut veenduma, et lapsed ei ole trumlisse pistnud asju, mis sinna ei käi. Lisaks võib pere noorimatel liikmetel tekkida kiusatus juhtpaneeli katsuda.

Üks, millega eestlaetava masina puhul peab veel arvestama, on see, et pesu sissepanekuks ja välja võtmiseks on vaja kummardata või kükitada.

Pealtlaetavad pesumasinad

“Pealtlaetav masin on mõõtmetelt sageli väiksem kui eestlaetav, mistõttu mahub see paremini sinna, kus on vähem ruumi,” sõnas Soots. Näiteks mahub pealtlaetav pesumasin vannitoas, kus on iga sentimeeter arvel, tavaliselt kenasti WC-poti ja valamukapi vahele või kõrvale.

Kuigi pealtlaetaval masinal võib trumli mahutavus olla väiksem, ei ole pealtlaetav versioon muudelt näitajatelt eestlaetavast kehvem. “Olemas on erinevad funktsioonid ja programmid, reguleerida saab pöörete kiirust või valida mitmete teiste omaduste ja programmide vahel, mis on olemas ka eestlaetaval masinal,” selgitas Soots.

Pealtlaetaval masinal ei ole kummitihendit, mis võib aja jooksul lekkima hakata. Kui masin peaks streikima ja mitte pesu tsentrifuugima, siis ülevalt avades saab märja pesu välja võtta ilma, et pesuvesi põrandale valguks.

„Pesumasina luugi tihendi lekkimine on siiski väga harv probleem ja seda saab ennetada sulgedes luugi ainult pesemise ajaks. Muul ajal pesumasina avatud luugi avatuna hoidmine laseb masinal ka seest kuivada ja ennetab hallituse ning kopituselõhna teket,“ sõnas Soots.

Pealtlaetava pesumasina suurim pluss on kindlasti see, et masin vajab enda ümber vähem ruumi, küll aga on tarvis piisavalt ruumi masina kohal, et luuki vabalt avada saaks. Masina kasutamiseks ei pea küürutama ega kükitama, kõike saab teha seistes. Lisaks ei pääse lapsed juhtpaneeli ekraani ega nuppe katsuma ega ka trumlile ligi. Ei ole ka pesumasina uksega seotud ohte.

“Puhastamise seisukohalt on Electroluxi pealtlaetavate masinate pesuvahendi sahtel eemaldatav ehk selle saab võtta välja ja kasvõi nõudepesumasinas puhtaks pesta,” rääkis Soots. Üks, mida pealt laetavatel masinatel Sootsi sõnul veel ei ole, on automaatne pesuvahendi doseerimine, kuid see ei mõjuta kuidagi pesuprogramme.

Pealtlaetava pesumasina miinusteks peetakse aga seda, et näiteks ei ole võimalik jälgida pesemistsüklit ja masina peal ei saa hoida asju. Disaini tagaajate jaoks on pealtlaetavad masinad tihti välimuselt tagasihoidlikumad.

“Üldiselt tuleb ikka otsustada oma harjumuste, kasutusmugavuse ja ruumi järgi,” sõnas Soots.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.