Kodutehnika blogi

Kasulik teada: kas talveriideid võib tõesti pesumasinas pesta ja õues nööril kuivatada?

Riiete õige pesemine pikendab oluliselt nende vastupidavust ja kasutusaega.Foto: Electrolux

Talvel on väga olulisel kohal üleriided ja kindlasti see, et need oleksid ja ka jääksid ilmastikukindlaks. Selleks, et talvejope kandjat soojas ja kuivas hoiaks, vajab see ka teatud aja tagant veidi hoolt. Aga kuidas seda õigesti teha?

Väidetavalt pesevad ligi pooled inimestest iga kuu mõnda riideeset käsitsi, järgides aegunud arusaamu ning hirmu neid masinas rikkuda. Tõde on hoopis see, et masinpesu ja -kuivatus on tuult- ja vettpidavatele riietele sageli parem kui käsipesu ja nööril kuivatamine. 

Käsipesu ja nööril kuivatamine võib tõesti vähendada kõrgtehnoloogiliste materjalide tuule- ja veekindlust ning liigse hõõrumise ja väänamise tagajärjel saavad kiud oluliselt kahjustada. 

Ilmastikukindlatele riietele on välja töötatud spetsiaalsed pesu- ja kuivatusprogrammid, mis on niivõrd nutikad, et ka kapriisse rõiva võib julgelt masina hoolde jätta. Kuivati Outdoor programm kasutab muuhulgas niiskustaset mõõtvaid sensoreid ning selle trumliliikumine on detailideni lihvitud, et tagada õige hooldus just neile funktsionaalsetele kangastele.

Katseta, kas sinu välisriided on veekindlad. Foto: Electrolux

Pesemise ja kuivatamise puhul on üleriiete jaoks üks ohtlikumaid asju liiga kõrge temperatuur. Üks viimase aja suurimaid innovatsioone pesuseadmetel on aga see, et samad tulemused saavutatakse palju madalamate temperatuuridega. Samuti on masin võimeline tajuma, kui pesu on kuiv ja ise tsükli vajalikul hetkel lõpetama. Seega ei ole vaja karta ülekuivatamist ja kangakiudude liigset kulutamist.

Kuidas aru saada, et jope vajab hooldust?

On paar lihtsat märki, mis viitavad sellele, et ilmastikukindel jope ei ole enda parimas vormis. Kui vesi ei püsi enam kanga pinnal, vaid imendub ja jätab järele märja laigu, peaks materjali veekindluse uuesti aktiveerima. Veekindluse vähenemisega kaasneb tihtipeale ka vähenenud hingavus, mis viitab sellele, et spetsiaalne hingav membraan on mustuse ja niiskuse tõttu sulgunud. 

Electroluxi spetsialisti soovituse kohaselt tasub selliste märkide ilmnemisel jopet üleriiete programmiga pesta ning siis trummelkuivatis riide omadused kerge soojenduse abil uuesti aktiveerida.

Talveriiete puhul on oluline, et nad säilitaksid oma soojapidamisvõime. Foto: Electrolux

Mida teha sulejopega?

Sulejopede puhul peab käsitsi pesemist kindlasti vältima, sest suled võivad tõmbuda klompi ning hiljem on neid suisa võimatu uuesti kohevaks saada. 

Sulejopet tuleks pesta leiges vees õrnpesu tsükliga. Pesuvahendijääkide eemaldamiseks kasutage lisaloputust.

Kuivatamisel tuleks aga kasutada pesukuivati pikka ja keskmise temperatuuriga programmi, mis tagab sulejope sisu ühtlase kuivamise ning klopib selle uuesti kohevaks.

Oluline on kindlasti jätta meelde ka see, et sulejopet tuleks pesta teistest asjadest eraldi. 

Kuidas pesta fliisi?

Fliisi võib edukalt ka kodus pesta. Kõige parem on kasutada sooja vett, õrnatoimelist pesupulbrit ja vältida kangapehmendajat. Kasutage kindlasti lisaloputust ja võimalusel masinkuivatust – nii jääb fliis mõnusalt pehme.

Fliisi tuleb kuivatada kas spordiriiete või sünteetiliste materjalide kuivatustsükliga. Ärge triikige fliisi, vaid kasutage selle silumiseks ja värskendamiseks aurutsüklit.

Väga oluline on pesta talveriideid ka õige pesuvahendiga. Selleks tuleks valida õrn ja lisanditeta vedel pesuvahend, mis sobib madalate temperatuuridega pesemiseks. Enne jope pesemist ja kuivatamist tühjendage kõik taskud ning sulgege kinnitused ja tõmblukud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.