Konteineriga või kotiga: spetsialist õpetab, mille järgi peab tolmuimejat valima!

Tolmuimeja on kodumasin, mida leiab igast majapidamisest.Foto: Shutterstock

Vana tolmuimeja läks katki ja tuleb uus osta. Aga milline valida? Kas on õigem osta tolmukotiga või hoopis konteineriga tolmuimeja? Nõu annab Electroluxi tolmuimejate kategooria juht Sergei Pool.

“Seda arutelu on peetud juba aastakümneid ja väga palju on sel teemal ka spekuleeritud, kuid üks kindel asi on see, et kellel on tolmuallergia, sellele sobib tolmukotiga tolmuimeja,” sõnas Pool.

Tolmuallergikutele sobib vaid üks variant

Tolmulestaallergia vaevab umbes kümmet protsenti inimestest ja majapidamistesse, kus on just mõni selline allergik, ei sobi konteineriga tolmuimeja ühel lihtsal põhjusel. “Konteinerit puhastades tekib kontakt tolmuga ja paratamatult satub osa sellest tolmust tagasi õhku, seega võib see allergikul tekitada väga ägeda reaktsiooni,” selgitas ta. Seda juhtub Pooli kinnitusel isegi nende konteineritega tolmuimejate puhastamisel, mis pressivad tolmu nn kuubikuteks. “See tolm lendab laiali ja seal elavad kõik need kahjulikud lestad ja muud allergikutele ohtlikud elukad.” 

Kõige parem variant sellisel puhul on tema sõnade järgi tolmuimeja konteiner õues otse suurde prügikasti tühjendada, sest nii ei satu tolm uuesti majapidamisse. 

Tolmukott sulgeb tolmu endasse

Electroluxi S-Bag tolmukotiga masinatel on aga lukustav süsteem, mis ei lase tolmuosakesi kotist välja. Nii püsib õhk puhas ja tolm kindlalt kotis. 

“Tolmukoti soovitan ära vahetada siis, kui see on umbes kolmveerandi jagu tolmuga täitunud,” rääkis Pool, “sest kui kott on päris täis, siis ei tööta tolmuimeja enam täisvõimsusel.” 

Ka konteineriga tolmuimejat on tema sõnul targem puhastada siis, kui konteiner on pooltäis. Kui tolmukotiga tolmuimeja puhul piisab enamasti vaid tolmukoti vahetamisest, siis konteineri peab ka ära pesema. “Seal tuleb ka filtreid pesta ja nende kuivamine võtab aega 24 tundi. Lühema ajaga ei kuiva filtrid lihtsalt ära. Sellise tolmuimeja korrashoid ja hooldus on väga oluline,” õpetas Pool.

Konteinertolmuimejaga on kulud väiksemad

Üks konteinertolmuimeja suuremaid eeliseid on Pooli sõnul kindlasti see, et nii tolmuimeja enda hind kui ka edasised jooksvad kulud on väiksemad, kui tolmukotiga masinal. “Puudub ju vajadus osta tolmukotte,” tõi ta ühe näite.

Kui aga ostetakse tolmukotiga masin, siis sellele uusi kotte valides soovitab Pool eelistada originaalkotte. “Turul liigub palju analooge, kuid need ei pruugi alati olla parimad ja hoida tolmuosakesi kinni nii nagu originaalkotid,” selgitas ta. 

Kvaliteedi määrab hinnaklass

Kui aga tolmuimejatest üleüldiselt rääkida, siis üks mis kindel on see, et hind paneb paika selle, kui hea masin on. “Tolmuimejate puhul ei maksa mitte disain või mõni lisavidin, vaid konkreetselt tehnoloogia ja koristamisvõime. Odavam masin ei korista nii hästi, sest seal ei ole kasutatud spetsiaalseid kallimaid materjale, kvaliteeti ja filtreid,” sõnas Pool. 

Teine nüanss, mis eristab odavamat ja kallimat masinat, on müratase. Tolmukotita masinad on üldjuhul pisut vaiksemad kui kotiga, kuid see ei ole tema sõnul määrav. “Kõige olulisem on see, et tolmuimeja oleks kvaliteetne, ja allergikutel tuleb kindlasti meeles pidada, et juhtmega tolmuimejate puhul on nende peamiseks valikuks tolmukotiga masinad.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.