Lihtsad nipid, mis aitavad planeerida mugavat väikese pindalaga kööki

Väikese köögi puhul tasub enne spetsialistiga nõu pidada, kes aitab nii köögimööbli kui -tehnika nutikalt paigutada.Foto: Shutterstock

Paljudes korterelamutes on siiani kööke, mis on tibatillukesed. Kuidas aga kujundada väikest kööki nii, et sinna mahuks kogu vajalik tehnika alustades pliidist ja moodsast ahjust ning lõpetades nõudepesumasinaga? Tehnikanõu annab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.  

Väike köök algab Eestis üldjuhul umbes 5–6 ruutmeetrist. Kuidas siis paigutada sinna ahi, nõudepesumasin ja kõik muu vajalik? Ekspertide sõnul tuleb antud juhul keskenduda sellele, et seal oleks võimalus eelkõige süüa teha. Fookuses võiks olla pigem funktsionaalsus kui suured unistused või uhked lisavidinad. 

Mõtle läbi, mida täpselt vajad 

Kolimise või renoveerimise käigus alles hoitud köögivarustus tuleks hoolega läbi sorteerida ja kaaluda, mida tõesti tarvis läheb. Võibolla oleks aeg näiteks sajandivahetuse paiku moes olnud suured köögikombainid innovatiivsemate ja mõõtmetelt märksa väiksemate vastu välja vahetada? Siinkohal on paslik teha tutvust Electroluxi valikuga.  

Köögi planeerimise käigus arvesta juba sisse ka tehnikale vajaminev ruum. Tänapäeval tehakse nii pliidiplaate, ahjusid kui ka nõudepesumasinaid erinevates mõõtudes, et saaksid valida pisema köögi juurde täpselt sobiliku. Alati tasub kiigata ka innovaatiliste lahenduste poole.  

Üheks võimaluseks on kööki soetada näiteks praeahju funktsiooniga mikrolaineahi. Siiski tuleb Sootsi sõnul tähelepanu pöörata sellele, et see ei ole päris ahi. “Nende kombiahjude võimalused on piiratud ja seal on kompromisse tehtud,” sõnas ta. Samas on kombiahjude eeliseks, et seal saab toidu valmis küpsetada kiiremini, kui kasutada koos mikrolaine- ja tavaahju funktsiooni.  

Neile, kes soovivad siiski pigem tervislikult toituda ja armastavad aurufunktsiooni, soovitab Soots kindlasti auruahju. “Nendes ahjudes on olemas ka soojendusfunktsioonid, mistõttu mikrolaineahju ei ole üldse vaja. Auruahju eelis on veel see, et kui näiteks pastarooga soojendada, siis see ei kuiva ära, nii nagu see kipub juhtuma mikrolaineahjus soojendamisel.” 

Väikesesse kööki võib aga sobida ka hoopis kuumaõhufritüür, milles saab küpsetada väga palju erinevaid asju või lausa suppi keeta.  

Tehnika paigutamise kuldreeglid 

Ahju paigutamisel on Sootsi sõnul olenemata köögi suurusest mõistlik paigutada see kõrgemale. “Madalalt on üsna ebamugav toitu sisse või välja tõsta, seda eriti väikeses köögis. Ahju kõrgemale paigutades ei pea kummardama,” selgitas ta.  

Kui väikeses köögis on mõistlik lahendus teha nn tehnikatorn, siis üks seade, mis sinna torni kindlasti kuuluda ei tohi, on Sootsi sõnul nõudepesumasin. “Nõudepesumasina kohale ei soovitata tegelikult midagi panna, sest sealt tuleb niiskust ja üldiselt on ka paigaldusjuhendites kirjas, et sinna kohale ei tohi midagi panna.” Tehnika edasimüüjatel on muu hulgas olemas kombineerimisjuhendid, seega tasub poes klienditeenindajalt alati nõu küsida.  

Väikeses köögis on Sootsi kinnitusel kindlasti kompaktsem ja väiksem tehnika ka energiahindu vaadates hea kokkuhoiukoht, sest üksikul inimesel või väikesel perel ei ole mõtet kütta 70-liitrist ahju.  

“Pliidiplaadi kohale tasub aga valida näiteks väljatõmmatav õhupuhasti, mis on näha ainult kasutamise ajal või ülemiste köögikappide puudumisel hoopis vertikaalne õhupuhasti, mis võtab seina peal vähe ruumi ja näeb samas ka efektne välja,” sõnas Soots. 

Valamut valides toimi samuti mõistlikult. Väikese pindalaga kööki ei ole otstarbekas planeerida suurt valamut ja see võiks pigem mahtuda 45 cm laiusele valamukapile. Teine võimalus on planeerida köök L-tähe kujuliselt ja paigutada valamu köögi nurgas asuvale valamukapile. 

Loov lähenemine 

Köögi paigutuses, eriti väikese pindalaga köögi puhul, võib ülemiste kappide rida tekitada klaustrofoobilist tunnet. Sel puhul võib alternatiivina kasutada riiuleid, riputada potte-panne pliidiplaadi lähedusse ja kasutada nugade jaoks magnetriba. Selline avatus köögis tähendab muidugi seda, et riiuleid tuleb pidevalt korras hoida ja tihedamini tolmulapiga üle käia. 

Kui korteris on jäetud teisigi pindu näiteks kunsti eksponeerimiseks, siis on loomulik, et ühtse stiili hoidmiseks on hea köögi seinale arvestada ruumi näiteks fotodele või maalidele. 

Materjalide kombineerimine 

Materjalide osas on väikese köögi puhul omad eelised. Näiteks võid töötasapinda valides kaaluda kallimaid materjale nagu graniit või presskivi. Ekspertide sõnul võib esipaneelide ehk ustena pigem kaaluda poolmatti või matti viimistlust, kuna kõrgläige ei anna väikeses köögis efekti. Kindlasti tasub  just seinakappide esipaneelides kaaluda ka klaasi kasutamist, sest klaas aitab luua õhulisemat üldmuljet.  

Valgustus paneb köögi särama 

Ruumikust saab luua veel nii vajaliku kui ka kaunistava valgusega, rõhutades lakke paigutatud kohtvalgusega köögimööbli esipindasid või kasutades kappide all LED-valgusribasid. Samuti tasub mõelda nö alt-üles suunal, sest siingi on valgus abiks. Kööki saab valgust paigaldada nii alumiste kappide tööpinna serva alla kui ka seinakappide peale, et valgus kumaks hoopis lakke. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.