Päikesepaneelid töötavad täisvõimsusel: kuidas elektrit võrku tagasi müüa?

Kasutamata jäävad päikeseenergiat on võimalik võrku tagasi müüa.Foto: Shutterstock

Suvised ajad on kätte jõudmas, mis tähendab, et päikesepaneelid hakkavad ohtralt elektrit tootma. Ja mis saab nüüd, kui elektrid toodetakse rohkem kui ära suudetakse tarbida. Kuidas seda võrku tagasi müüa?

Elektrum Eesti päikeseenergia lahenduste projektijuhi Carmen-Carolain Lemeti sõnul võib selline olukord suvekuudel päris tihti ette tulla, kuna on puhkuste aeg ning kodus ei veedeta nii palju aega ja lihtsalt ei kasutata kogu toodetavat elektrit kohapeal ära, siis ongi võimalus ülejääv toodang võrku tagasi müüa. 

Kuidas tagasi müümine välja näeb?

Esimese asjana teevad Elektrum Eesti OÜ projektimüügijuhid koos kliendiga taotluse Elektrilevisse või Imatrasse, et saada luba jaama rajamiseks. “Kui see on tehtud, siis muutu asjaajamine palju lihtsamaks,” räägib Lemet. 

“Pärast jaama valmimist edastame dokumendid päikesejaama kohta võrguettevõttele, kes muudab kliendi võrgulepingu ümber nn kahesuunaliseks,” selgitab Lemet.  Pärast seda tuleb kliendil vaid elektrimüüjale märku anda, et endale mikrotootja leping sõlmida. “See on vajalik, et müüdud elekter oleks ka edaspidi tasustatud,” toonitab Lemet.

Lemet toob välja ka selle, võrku toimuv müük saab toimuda ainult börsi põhiselt, millel arvestatakse vastupidiselt ostule müügimarginaal saadud tulust maha. 

Erinevate kinnistute vahel jagada ei saa

Kui kliendil on mitu kinnisvaraomandit, siis võib tekkida kliendil soov kasutada ülejäävat energiat teise kinnisvaral toimunud tarbimise katmiseks. Lemeti sõnul päris nii otse ühelt kinnistult teisele elektrit jagada ei saa.

“Küll, kui mitu tarbimiskohta kajastuvad ühel arvel, siis saab müüdud elektri kasutada ka teise tarbimiskoha ettemaksuks,” toob Lemet välja ühe võimaluse, kuidas müüdud elektrit otse ära kasutada. 

Praegu on väga hea aeg endale päikeseparki rajama hakata, sest Elektrumil on käimas kampaania “Elektrum loosib päikeseelektrijaama”. Kõikide eraklientide vahel, kes perioodil 1.03–30.09.2023 sõlmivad päikesejaama ostu-müügilepingu, loositakse välja 5000 eurot. Ja see summa on mõeldud elektrijaama ostu-müügilepingu tasumata osa vähendamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.