KV.ee blogi

Uus kodu silmapiiril: millal on sobiv hetk panga poole pöördumiseks?

Kinnisvara ostusoovi korral tuleks ühel hetkel seada sammud ka panga poole. Millal on selleks kõige õigem aeg, räägib Ruutmeetrid Kinnisvara maakler Jorma Liivalaid.

Esimese asjana panka

Panga külastamine peaks olema esimene samm nii esimese korteri ostmisel kui ka elukoha vahetamisel. “Sedasi saad teada laenuvõimekuse ning tead, milliseid objekte vaadata. Ühtlasi saad eelise läbirääkimistel ehk sobiva variandi korral julguse kiiresti broneerida,” rääkis Jorma Liivalaid.

Maakleri sõnul on tänane turg Tallinnas niivõrd aktiivne, et head variandid broneeritakse esimeste päevadega, mil korterit vaatama saab minna.

“Et sul üldse šanss oleks, peab valmis olema kiiresti otsustama ja broneeringut pakkuma. Ilma kindluseta, et pank ostu finantseerib, ei ole ostja enamasti valmis. Mina maaklerina ei soovitaks broneeringut pakkuda ja ettemaksu tasuda,” selgitas ta.

Kui leidsid korteri juba varem

Kui aga leidsid meelepärase korteri enne, kui olid ostmist tõsiselt võtnud, ent polnud veel jõudnud pangaga rääkima minna, siis tuleb kindlasti uurida objekti müüvalt maaklerilt, milline on konkurents: kas korteri vastu tuntakse veel huvi ning seejärel tasuks püüda kiiresti pangast vastus saada.

Kui aga üks kodulaen on juba olemas ning plaanis on elukohta vahetada, tuleb pangalt enamasti nõue eelnev kinnisasi müüa. See lisab protsessi veelgi keerukust.

“Kui oled kindel, et saad finantseeringu ning enda objekt on piisavalt likviidne, et suudad selle kiiresti müüa, siis võib proovida veidi pikemat broneeringut müüjale pakkuda. See võimaldaks enda korteri müügi, et seejärel uue kodu ostmisega tehingusse minna,” rääkis Liivalaid.

Küsi pakkumisi mitmest pangast

Jorma Liivalaiu sõnul tuleks pankadega suheldes võtta alati pakkumisi erinevatest pankadest. Põhjuseid on selleks mitu.

“Esiteks võib üks pank sulle finantseeringut pakkuda, teine mitte. Teiseks saad võimaluse pakutud tingimusi võrrelda ja valida endale sobivaima finantseerija. Kolmandaks, kui üks pank ei taha soovitud objekti finantseerida, on sul juba teistest pankadest esialgsed vastused teada ning saad kiiresti enda valitud objektile teisest allikast finantseeringut küsida,” tõi Liivalaid välja.

Just nendel põhjustel peaks pangaga suhtlemine olema alati esimene samm, et teaksid enda laenuvõimet ja omaksid läbirääkimistel konkurentsieelist. “Sedasi oled objekte vaadates juba kõige olulisema ettevalmistuse ära teinud ja valmis võimalusi kasutama,” ütles maakler.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.