Aedniku ABC: enne seemnete külvamist ja taimede istutamist ei tohi unustada üht olulist tegevust

Raskemateks töödeks, näiteks uue aiamaa ettevalmistamiseks soovitavad spetsialistid ratastel masinaid, kus liikumissuunale vastupidiselt töötav frees asetseb taga.Foto: Husqvarna

Esimeste kevadilmade saabudes on käes aeg hakata harima põllu- ja aiamaad. Üks esimesi töid, millest alustada, on talveunes olnud mulla üles äratamine. Milliste tööriistadega ja kuidas seda teha, selgitavad Husqvarna spetsialistid.

Mulla kobestamiseks on mitu võimalust. Väiksema aiamaa ja mõne üksiku peenra saab kobestatud ka lihtsalt labidaga kaevates. Kui aiamaa on suurem või pole tahtmist tervet päeva labidaga möllamisele raisata, siis tasub mõelda mullafreesi soetamisele. 

Husqvarna spetsialisti Andrus Soomer sõnul on valikus kahte tüüpi freesid: väiksema töö jaoks ees asetsevate teradega ja suurema töö jaoks taga asetsevate teradega frees. Suurematele eesasetsevate teradedega mullafreesidele saab juurde osta erinevaid lisaseadmeid, näiteks künniadra komplekti.

Masin vali vastavalt tööpinna suurusele

Endale sobivat masinat valides peab arvestama, mis tööd ja kui palju tuleb sellega teha. Kui on vaja kobestada mõnda üksikut peenart, siis selleks suurt masinat tarvis ei ole, vaid tasub vaadata kergemaid ja kitsama tööorganiga masinaid. Kui kobestust ootav pind on suurem, siis on mõistlik valida laiema tööorganiga frees. 

Kergemateks aiatöödeks sobib hästi ees asetseva tööorganiga mullafrees. Raskemateks töödeks, näiteks uue aiamaa ettevalmistamiseks soovitavad spetsialistid ratastel masinaid, kus liikumissuunale vastupidiselt töötav frees asetseb taga. 

“Ees asetseva tööorganiga freesi puhul tuleb arvestada, et töö toimub ainult edasi-, mitte tagasiliikumisel. Tagurpidikäik on mõeldud transportliikumiseks, mitte töö tegemiseks,” toonitab Husqvarna spetsialist Aivo Smitt.

Mulda tuleks kobestada nii kevadel ehk hooaja alguses kui ka sügisel pärast saagikoristust. Foto: Husqvarna

Kuna suuremat, taga asetsevate teradega freesi võib maaomanikul vaja minna vaid üks kord mitme aasta jooksul, näiteks vana murukamara lõhkumiseks, võib masina ka rentida, näiteks spetsiaalsest rendifirmast, kes sobiva masina valikul kindlasti abiks saavad olla.

Husqvarna tootevalikus on ka akutrimmeri külge käiv mullafrees, millega saab hästi kobestada mulda kasvuhoones. 

Kes soovib kartulivagusid või juurvilja jaoks peenraid sisse ajada, see saab seda teha vaosahaga.

Kasuta freesi nii kevadel kui sügisel

Mulda tuleks kobestada nii kevadel ehk hooaja alguses kui ka sügisel pärast saagikoristust. Kevadiseks freesimiseks kindlat õiget kuupäeva, millal seda teha tuleb, ei ole – teha tasub seda siis, kui maapind on kuiv ja soe. 

Kevadel võib mulda kobestada mitu korda, sest ootamatud öökülmad ja lumi võivad tehtud töö tulemuse nullida. Siis tuleb uuesti freesida, kui maapind on jälle kuiv ja soe. Mitmekordne freesimine muudab pinnase järjest pehmemaks ja kobedamaks. Seepärast on näiteks mullapinda soovitatav korduvalt kobestada. Smitt lisas, et kevadel võiks freesitava maapinna sügavus jääda 15 cm, sügisel 30 cm kanti.

Kergemateks aiatöödeks sobib hästi ees asetseva tööorganiga mullafrees.. Foto: Husqvarna

Ära unusta masinat hooldada!

Nii nagu iga masinaga, on ka freesi puhul oluline selle eest hoolitsemine ja puhastamine. Kui aiatöö lõpetatud, ei tohi mullast masinat niisama kuurinurka lükata, vaid see tuleb puhastada ja vaadata, et järgmist korda jääb ootama kuiv ja puhas masin. Jälgida tuleb ka freesiterade olukorda ja nende kulumist. Vajadusel tuleb terad teritada või vahetada. 

Mullafreesi mootor sarnaneb muruniiduki mootorile ja selles tuleb kord hooaja jooksul vahetada õli. Lisaks tuleb kontrollida ja vajadusel puhastada õhufilter. Kombineeritud filtris tuleb jälgida, et õli on piisavalt ja seda regulaarselt vahetada. 

Kindlasti ei tohi masinasse jätta kütust seisma, sest pool aastat kuni aasta vana kütus ei ole enam kasutuskõlblik. Smitt soovitab kindlasti kasutada spetsiaalset alkülaatkütust, mis põleb teistest puhtamalt, hoides seeläbi puhtana nii masina kui ka seda ümbritseva keskkonna. 

“Kõige olulisem on alati vaadata kasutusjuhendit, kus on hoolduse kohta kõik kirjas,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.