Aku, elekter või bensiin? Ekspert selgitab, millist aiatööriista kasutada ja miks

Husqvarna Aspire sarja akutööriistad mahuvad kenasti ka väiksemasse garaaži.Foto: Husqvarna

Aiatööriistade võimekust ja tulemuslikkust mõjutavad mootorid, aga milline neist kõige õigem oleks? Husqvarna eksperdid põhjendavad, miks tasub üle minna akudel töötavatele tööriistadele, ja tutvustavad uut brändiülest akutööriistade sarja.

Iga aiaomanik, olgu ta valdused suured või väikesed, vajab mitmesuguseid tööriistu. Kuna ka keskkonnasõbralikkus on järjest enam tähelepanu all, siis tasub Husqvarna ekspertide sõnul just väiksemate aedade omanikel mõelda akude peal töötavate aiatööriistade soetamisele. 

Akumootoriga aiatööriistad – trimmerid, muruniidukid, hekilõikurid ja saed – on bensiinimootoriga tööriistadest palju vaiksemad ja saastavad vähem. Lisaks on nende hoolduskulud madalamad, sest neisse pole vaja panna kütust ega neil filtreid vahetada.

Akumootoriga aiatööriistad on populaarsed ka sellepärast, et neil pole juhtmeid taga, mis muudab nende kasutamise lihtsamaks ja paindlikumaks. Samuti on akud muutunud võimsamaks, mis tähendab, et saab töötada kauem kui kunagi varem.

Uus brändiülene sari ASPIRE

Husqvarna tõi koostöös teiste tootjatega hiljuti turule uue akusarja ASPIRE, mis kuulub brändiülesesse akusüsteemi Power for all. 

Husqvarna spetsialisti Kristo Maripuu sõnul on Aspire sarja tooted mõeldud eelkõige ridaelamurajoonide elanikele, kelle aiad ei ole ülemäära suured ja jäävad 500 ruutmeetri kanti. “Selle sarja juures on mõeldud neile, kellel pole eriti palju hoiustamisruume, kuid kes tahavad, et neil oleks ikkagi väikesed trimmerid ja muu vajalik endal olemas,” selgitas ta.

Sellest sarjast leiab isegi aku peal töötava niiduki, mis sobib hästi just väikeaeda. Samas on seda mugavam kasutada ka vanematel inimestel, kellel pole enam ehk jõudu rasket bensiinimootoriga niidukit või trimmerit käima tõmmata. Akuga tööriista käivitamiseks piisab vaid ühest nupuvajutusest.

Aspire sarja boonus on kindlasti veel see, et seal kasutatavad akud sobivad nii Husqvarna kui ka näiteks Boschi ja teiste suuremate tootjate tööriistadele. “Näiteks kui sul on mõne teise sama akusarja kasutava tootja akutrell juba olemas, siis teoreetiliselt ei ole meie tootega vaja akut eraldi kaasa osta, vaid piisab pelgalt tootest. Või vastupidi: kui sul on olemas meie Aspire sarja trimmer koos akuga, siis võib Boschi akutrelli osta ilma akuta ja raha säästa.”

Kompaktne ja mugav hoiustamine

Lisaks on Aspire sarja toodete kasutamine tehtud hästi mugavaks ja ehitus kompaktseks. Kuna ridaelamuboksides ja paarismajades ei ole tavaliselt suuri panipaiku, siis saab selle sarja toodetega kaasa ka spetsiaalse riputuskonksu ning tööriistad ise käivad kompaktselt kokku.  “Lisaks on võimalik osta eraldi riputussiin, kuhu saab kõik masinad ritta panna ja sinna mahuvad ka veel labidas või lumehari.” 

Võta kaasa, kuhu vaja

Akutööriistade boonuseks on veel see, et need on kaalult kerged. Seega on neid lihtne ühest kohast teise transportida, et ka näiteks pisut kaugemal asuval aiamaal, suvekodus või kasvõi surnuaias korrastustööd vähema vaevaga tehtud saaks. 

Kümneid eritooteid ja erineva võimsusega akusid

Husqvarna valikus on umbes 40 erinevat akude peal töötavat toodet ehk põhimõtteliselt saab kõik aiatööd tehtud ilma bensiinimootoriga seadmeid kasutamata. Saab pügada hekki, trimmerdada, muru niita, oksi saagida ja kasvõi võsa eemaldada ning seda kõike keskkonnasäästlikult. 

“Ma usun, et mõne aasta pärast on akud nii võimsad, et ka väiksemateks metsatöödeks sobivad masinad on akumootoriga. Iseküsimus on ainult see, kui pikalt kavatsed metsas olla ehk mitu akut pead kaasa võtma,” sõnas Maripuu tulevikku vaadates. 

Ära unusta pärast tööd akut laadida!

Üks, mida Husqvarna spetsialistid kõigile akutööriistade omanikele südamele panevad, on see, et pärast kasutamist tuleb akud uuesti täis laadida. “Kui on teada, et nüüd mõnda aega tööriista ei kasuta, siis piisab ka sellest, kui laadida aku poolenisti täis.” 

Kindlasti tuleb akutoitega tööriistade hoiustamisel või transportimisel võtta aku tootest välja. Meelde peab jätma ka selle, et liitiumakusid tuleb hoiustada plusskraadide juures. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.