Heki hooldamine – millal ja kuidas pügada ning milliseid tööriistu kasutada

Kiiremakasvulisemaid hekke peaks lõikama isegi kaks korda hooaja jooksul.Foto: Husqvarna

Hekki peetakse üheks parimaks variandiks, kuidas luua aias privaatsust ja samal ajal säilitada rohelus. Kuid selleks, et hekk oleks tugev ja silmale ilus vaadata, tuleb kõigepealt teha selgeks mõned reeglid. 

Millal on õige aeg hekki pügada?

See, millal on käes aeg hekki pügada, sõltub heki tüübist, kasvukiirusest ja kujust. Üldreeglina pügatakse hekki kaks korda aastas: kevadel enne aktiivse kasvuperioodi algust ning hilissuvel või varasügisel pärast aktiivse kasvuperioodi lõppu. Kevadise pügamise tulemusena muutub hekk tihedamaks ja püsib tervena, suvine/sügisene pügamine aitab säilitada heki kuju ja vähendada liigset kasvu. 

Eksperdid ei soovita aga hekki lõigata mai kuus, kuna hekkide sees pesitseb palju linde. “Munadega pesadest ei kostu linnukeste siutsumist ja sellepärast on pesasid raskem tuvastada,” selgitab arborist Kerdi Varm.

Ta lisab, et kiiremakasvulisemaid hekke peaks lõikama isegi kaks korda hooaja jooksul, kui tahta, et need koguaeg vormis oleks.

Arborist Keidi Varm näitab ette, kuidas hekki pügada. Foto: Keidi Varm

Kuidas hekki pügada?

Enne kui minna hekki pügama, tasub järele vaadata, kas kõik selleks sobivad tööriistad – hekikäärid, oksakäärid, saag või hekilõikur – on olemas ning veenduda, et need on ka teravad ja korralikult hooldatud.

Samuti tuleb enne pügamist läbi mõelda, millise kujuga ja kui kõrge peab hekk olema. Tööd lihtsustavate abivahenditena soovitavad eksperdid kasutada pingule tõmmatud nööri või puupulki, millega saab heki kuju ja kõrgust märgistada. 

Heki pügamist alustatakse surnud, kahjustatud või haigete okste eemaldamisest, sest need mõjuvad halvasti kogu heki tervisele ja paratamatult ka selle väljanägemisele. 

Koonusekujulist ehk ülalt kitsamat hekki on kõige lihtsam pügada, hoides hekilõikurit või hekikääre horisontaalselt ja lõigates suunaga alt üles. Selline kuju on hekile hea selle poolest, et siis jõuab päikesevalgus ka alumiste oksteni ja hekk kasvab ühtlaselt.

Järgmises etapis tuleb hekist välja lõigata liigsed kasvud – see on osa, mis ulatub heki pinnast välja või rikub soovitud kuju. Seejuures tasub jälgida, et hekk ei muutuks liiga tihedaks ega hõredaks – tasakaal peab säilima. Kindlasti tuleb aga hekist eemaldada umbrohi ja võsastunud oksad, mis võivad samuti heki kasvu takistada.

Hekki pügades peab jälgima, et lõikejooned jääksid sirged ja puhtad, sest kaldus või nn murtud lõiked võivad aja jooksul heki tervist kahjustada. 

Hekki pügades peab käte kaitseks kasutama kindaid, silmi kaitsma prillidega ja pähe panema kiivri. Arborist Keidi Varm kasutab lisaks ka kaitsevisiiri. Foto: Keidi Varm

Milliseid tööriistu heki pügamiseks kasutada? 

Hekikäärid sobivad peenemate okste ja noorte kasvude lõikamiseks, väiksemate hekkide pügamiseks või täpsemateks lõiketöödeks.

Hekilõikur on elektriline või bensiinimootoriga tööriist, mis on mõeldud suuremate ja tihedamate hekkide pügamiseks. Sellega läheb töö kiiremini ja tõhusamalt ning see on ideaalne hekkide hooldamiseks suuremal alal.

Oksakäärid ja/või oksatangid on vajalikud, et lõigata jämedamaid oksi, millest hekikäärid jagu ei saa. Oksakääre valides tuleb tähelepanelikult vaadata üle lõiketerad – need peavad olema teravad ja vastupidavad.

Saagi läheb vaja siis, kui hekil on väga jämedad oksad. Saag sobib hästi ka siis, kui hekk on raskesti ligipääsetavas kohas.

Hekki pügades peavad olema käes kindad ja peas kaitseprillid, et kaitsta end lendu minevate suuremate ja väiksemate okste eest. Heli summutavad kõrvaklapid on abiks, kui teete tööd müra tekitavate tööriistadega. Kui tööd tehakse redeli peal seistes, siis peab kandma kiivrit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.