Nutika aedniku blogi

Miks muru talvega hallitama läheb ja kuidas sellest lahti saada?

Kui jätad sügisel muru hooldamata, siis võib juhtuda, et kevadeks on olukord selline.Foto: Shutterstock

Sulava lume alt avanev vaatepilt võib teinekord aednikku korralikult ehmatada – kogu maad katab hallitus. Kuidas see juhtus ja mis veelgi tähtsam, kas selle vastu on rohtu? 

Muruhallituse peamine kasvulava on liiga kõrgena talvituma jäetud muru. Samuti aitab kaasa see, kui viimane muruniide jäetakse maha. Arvestada tuleb sellega, et pika ja vihmase sügise aegu tuleb muru teinekord niita isegi oktoobris. 

Hallituse tekkele aitab kaasa ka see, kui sügisel jäävad maha sadanud lehed kokku korjamata. Selle all hakkab samuti muru hauduma ja hallitus saab laiemalt levida. Eriti kipub see olema probleemiks aedades, kus on rohkem lehtpuid. 

Kui lumi tuleb maha ja külmetab, siis lumekihi ja eriti veel paksu lumekihi all, on ikka soe. Just selline liigne niiskus ja soe talv ja teinekord ka kevadine aeg, kui suuremad hanged pole veel ära sulanud, paneb seene ehk hallituse vohama.

Nii aitanbki muruhallituse vastukõige paremini riisumine. Esiteks tuleb hallituse vältimiseks kindlasti kõik lehed ja murujäägid sügisel korralikult kokku korjata.

Riisumine on kõige parem lahendus ka kevadel, kui hallitus on juba tekkinud. Kui muruhallitust on aias võrdlemisi vähe, mõnede laikudena, siis saab need kiiresti rehaga lahti tõmmata. Kui hallitust on rohkem ja aed on suur, siis saab reha asemel kasutada näiteks vedrupiidega murutäkestajat või samblaeemaldajat.

Hallitusega kaetud muru jäägid tuleb viia jäätmejaama 

Aiaomanik peab meeles pidama järgnevat – hallitusega saastatud kokku riisutud muru ei tohi visata komposti. Hallituse eosed võivad säilida pikalt ning komposti kasutades laotad selle oma aeda uuesti laiali. Saastatud muru tuleb kokku korjata ja viia jäätmejaama või ära põletada. 

Selleks, et suvel ilusat muru nautida, on oluline see kevadel korralikult läbi riisuda ja vajadusel väetada või uuendada ning sügisel niitmisjääkidest ja lehtedest puhastada. Siis on suurema tõenäosusega muru terve ja hallitusevaba. 

Õige aed kevadel riisumiseks on siis, kui muru on piisavalt tahenenud ja sellel kõndides ei vaju lohke sisse. Parim on rehaga üle tõmmata enne, kui murupind täiesti ära kuivab ja on kivikõva. Siis mõjub see kõige paremini ka pinnasele, aitab seda kobestada ja õhutada. Hiljem ei ole efekt sama hea, aga hallituse ja muru puhastamise vastu aitab ikka.  

Hallitav muru võib valmistada paraja peavalu. See tuleb korralikult kokku riisuda ja hävitada.Foto Husqvarna

Riisumisel kasuta õiget reha

Riisumiseks soovitavad eksperdid kasutada pehmemate piidega reha, mitte tugevat raudreha. Kindlasti ei tohi liiga kõvasti rehitseda ning eriti ettevaatlik peab olema eelmisel sügisel külvatud muruga, et seda rehaga üles ei tõmba. Noor muru, eriti selline, mille all maapind ei ole veel piisavalt ära kuivanud, kipub kergesti välja tulema. 

Kahjuks ei ole muruhallituse vastu mingit keemiat või muud lihtsat lahendust, aga kindlasti aitab kaasa korralik sügisene aia puhastamine. Kevadel pärast põhjalikumat riisumist võib raputada murule ka puutuhka.

Asemele külva uus muru

Pärast riisumist või täkestamist näeb ära, kui raskelt on hallitus muru räsinud ja kas seda on vaja uuendada ehk juurde külvata. Pärast puhastamist tasub vaadata, kuidas muru taastub. Kui taim ei kasva ja kipub närbuma, peaks muru juurde külvama. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.