Robotniidukid muutuvad aiaomanike hulgas aasta-aastalt populaarsemaks. Ometi liigub robotniidukite kohta palju jutte, millest kõik ei pruugi täielikult tõele vastata. Vaatame lähemalt kuut rahva hulgas levivat väidet ja teeme selgeks, mis nende taga tegelikult on.
Murul iseseisvalt toimetav robotniiduk teeb aiaomaniku elu mugavaks ja jätab talle rohkem aega muude asjadega tegelemiseks. Lisaks on robotniidukid võrreldes tavaliste muruniidukitega vaiksed. Ometi ringleb nende kohta palju müüte, alustades sellest, et need on ohtlikud siilidele, kuni selleni välja, et need võimendavad allergiaid või on kerge saak varastele.
Müüt 1: robotniidukid ei saa muru lõigata sama hästi kui tavalised muruniidukid
Levinud on eksiarvamus, et robotniidukid ei tule muru niitmisega hästi toime. Tegelikult saavad nad sellega väga hästi hakkama, järgides sealjuures erinevatele pinnase- ja muruoludele vastavaid seadeid.
Robotniiduk suudab muru lõigata ka eri kõrguselt, ilma et lõige jääks ebaühtlane või ebatasane. Enamikul juhtudel ei jää niidetud murule ka nähtavaid triipe, nagu tavaliste niidukite puhul. Regulaarne niitmine robotniidukiga hoopis aidata kaasa tervema ja parema välimusega muru tekkele.
Müüt 2: robotniidukid on väga kallid
Veel mõni aasta tagasi võisid robotniidukid näiteks bensiinimootoriga muruniidukite kõrval tõesti kallid tunduda. Ajapikku on aga hinnavahe vähenenud ja pikapeale võib robotniiduki kasutamine hoopis raha säästa, sest see ei vaja nii palju hooldust ja kütust ei kulu üldse, ehk investeering tasub teatud ajaga küllaga ära.
Müüt 3: robotniidukite akud võivad põhjustada tulekahjusid
Robotniidukitel on spetsiaalsed akud, mis on ohutud ja vastupidavad ega põhjusta tulekahjusid. Lisaks on robotniidukitel tavaliselt sisseehitatud turvameetmed, et ennetada akudega seotud probleeme. Näiteks kui akud saavad tühjaks või hakkavad üle kuumenema, lülitub robotniiduk automaatselt välja.
Küll aga tuleb järgida tootja juhiseid, et tagada akude õige hooldus ja kasutamine. Näiteks tuleb jälgida, et robotniiduki akud oleksid korralikult hoitud ning neid ei laaditaks üle. Ülelaadimine võib akut kahjustada ja vähendada tuleohutust.
Müüt 4: üksi aias toimetav robot on varastele lihtne saak
Arvatakse, et üksi aias töötav robotniiduk on varastele lihtne saak ja selle tööd ei ole võimalik jälgida. Sugugi mitte: kõik robotid on kaitstud PIN-koodiga, mis tähendab, et koodi teadmata ei hakka niiduk tööle.
Lisaks on näiteks Husqvarna X-seeria robotniidukitel peal nn Husqvarna Connect seade, mis võimaldab jälgida ja juhtida niidukit läbi nutitelefoni. Sealt saab vaadata ka niiduki olekut ehk kas masin parasjagu niidab, laeb või on pargitud. Samuti saab muuta niitmisega seotud seadistusi, nagu tööaeg, niidetav ala jne, ning anda erinevaid käsklusi, nagu pargi, välju, tee paus jne. Tagatipuks pakub see turvalisust, sest omanik saab niiduki asukohta jälgida kaardirakenduses.
Müüt 5: robotniidukid on siilidele ohtlikud
On neid, kes usuvad, et robotniidukid on siilidele ohtlikud ja võivad neid vigastada. Arvatakse, et eriti ohtlikud on öösiti muru niitvad robotniidukid, sest sel ajal on ka siilid liikvel.
Seda on uuritud ja teada saadud, et robotniidukid võivad olla siilidele ohutumadki kui traditsioonilised niidukid. Siinkohal tuleb tähelepanu pöörata sellele, millist robotniidukit kasutada.
Oxfordi ülikooli doktor Sophie Lund Rasmussen uuris mõni aasta tagasi 18 erinevat robotniidukit, et teha selgeks, kas ja milliseid vigastusi võivad need siilidele põhjustada. Selgus, et kõige ohutumad on Husqvarna robotniidukid.
Ükski elus siil viga ei saanud – uuringu tegemiseks kasutati kohalikest päästekeskustest kokku kogutud hukkunud loomi.
Selgus, et mõned robotniidukid võivad tõepoolest tekitada siilidele eluohtlikke vigastusi. Kuid mõne masinaga kokkupõrkel pääseb siil vaid muhuga. Veel selgus, et ohutumad on väiksemad, sissetõmmatavate teradega ja esirattaveoga robotniidukid.
Kuidas siile vigastustest säästa? Robotniidukid lõikavad muru regulaarselt ja üsna lühikeseks, mis tähendab, et siilidel on muru peal keeruline varjuda ja nad on paremini nähtavad teistele loomadele ja inimestele. Seega peitub võti pidevas ja eelistatavalt päevasel ajal niitmises.
Muuseas, uuematel niidukitel on sisseehitatud andurid, mis tuvastavad takistusi ja peatavad niiduki enne kokkupõrget – seega, kui siili ja robotniiduki teed peaksidki ristuma, siis pääseb loomake vigastusteta.
Müüt 6: robotniidukiga niitmine muudab allergiad tõsisemaks
Vastupidi, kui sul on rohuallergia või heinapalavik, võib Automower® niiduk sinu probleemi hoopis lahendada. Kuna sa ei pea sel ajal ise kohal olema, kui Automower® robotniiduk muru niidab, ei puutu sa suuresti kokku ka murujääkidega. Lisaks hoitakse muru nii lühikesena, et allergeenid ei lendu.
Mõned inimesed usuvad, et robotniidukid paiskavad muru niites õhku ka palju tolmu ja õietolmu, mis võivad tekitada allergilisi reaktsioone. Tegelikult paiskavad robotniidukid tolmu ja õietolmu õhku palju vähem kui traditsiooniline niiduk. See on tingitud asjaolust, et robotniidukid niidavad muru sageli ja muru on püsivalt lühike, mis vähendab tolmu ja õietolmu teket. Lisaks on robotniidukitel tihti spetsiaalsed filtrid, mis aitavad vähendada tolmu ja õietolmu hulka, mida niiduk õhku paiskab.
Kui aga aiaomanikul on tõsine allergia, siis võib allergilisi reaktsioone õhus leviva õietolmu ja tolmu suhtes tekkida. Sellisel juhul tasub ikkagi tarvitada allergiaravimeid või vältida ägeda allergia perioodil aiatöid.