Ekspert: kodude ostmise hoogustamine on pankade teha

Foto: Shutterstock

Korterituru kasvule pööramisest rääkides keskendutakse enamasti hinnalanguse võimalikkusele, kuigi just pangad saaksid teha olulise sammu, et investeerimisjulgust lisada ja koduost taas kättesaadavamaks teha, leiab 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.

Panga marginaali ja Euribori kogukulu laenuvõtja jaoks on täna suurusjärgus 6%, millest ligi 2% on panga marginaali osa. “Koduostja jaoks on lühikese ajaga raha hind läinud ligi kolm korda kallimaks. Eelmise madalseisu ajal olid pangad valmis laskma oma marginaali tänasega võrreldes ka neli korda madalamaks ehk 0,5% peale, kuid viimase aasta jooksul ei ole keegi tõsist sammu sarnases teinud,” räägib Martin Vahter, kelle sõnul on Luminori täna pakutav 3-aastane fikseeritud 4,99% intress lähim pakkumine, kuid ka selle periood on ikkagi piiratud.

“Kui keegi võtab korteri ostmiseks 100000 eurot laenu 25 aastaks, siis 6% intressimäära juures maksab ta kuus umbes 60 eurot rohkem kui 5% juures. See on keskmise Eesti pere jaoks täna päris oluline vahe,” toob Martin Vahter ühe elulise näite ja nendib, et koos arendajate poolt juba pakutavate soodustustega saaks uute korterite turule niimoodi kindlasti hoogu juurde anda. “Aktiivsem turg omakorda tähendab rohkem tehinguid ja nii võidaksid päeva lõpuks ka pangad ise sellisest viiendiku võrra raha hinna langetamisest,” arutleb Martin Vahter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.