Maakler selgitab: kinnisvaratehingud ja käibemaksumuudatus – mida peaks teadma?

Arco Vara kinnisvarabüroo maakler Terje Võrk.Foto: Arco Vara kinnisvarabüroo

Rubriiki toetab

2024. aastal rakendus uus käibemaksumäär ning 20% asemel maksustatakse kinnisvara käivet 22%-lise maksumääraga. Kui käibemaksu määr tõuseb, siis suureneb automaatselt ka kinnisvara soetamishind.

Mida peaks kinnisvaratehingutest ja käibemaksumuudatusest teadma, selgitab artiklis Arco Vara kinnisvarabüroo maakler Terje Võrk.

Vara müügil puutub müüja käibemaksuga kokku kahes aspektis: käibemaks on osa uue kinnisvara ostu-müügihinnast nagu kõigi muude ostude puhul ning kui vara vahendajaks on professionaalne kinnisvaramaakler, lisandub ka tema teenuse eest makstavale tasule käibemaks.

Maakleritasu kajastatakse lepingutes erinevalt, sestap tasub maakleriga käsundilepingu sõlmimisel seda tähele panna ka siis, kui müüja ise ei ole käibemaksukohuslane. Käibemaks võib olla maakleritasu hinna sees või sellele lisanduda. Näiteks kui lepingusse on kirjutatud, et hind ei sisalda käibemaksu, siis lisandub käibemaks teenuse eest tasutavale summale eraldi. Näiteks kui lepingus on määratud vahendustasu suuruseks 5000 eurot ja on märgitud, et hind ei sisalda käibemaksu, tuleb käibemaks sellele summale juurde arvestada.

Maaklerid üldjuhul ei ole käibemaksukohuslased, kuid võib olla ka erandeid, sest ehkki esindatakse käsundilepingu alusel kinnisvarabürood, toimitakse ettevõtjatena ja käibemaksukohuslus võib olla vajalik. Kinnisvaravahenduse teenus on maksustatav käibemaksuga. KMS § 4 lg 1 p 1 sätestab, et käive on kauba võõrandamine ja teenuse osutamine ettevõtluse käigus.

Arco Vara Kinnisvarabüroo maaklerid tegutsevad büroo koostatud ja meie koostööpartneriks oleva advokaadibüroo kooskõlastatud maaklerilepingute alusel. Arco Vara Kinnisvarabüroo on käibemaksukohuslane KMS § 3 lg 1 mõttes ning käsundileping kinnisvara müügiks sõlmitakse müüja ja Arco Vara Kinnisvarabüroo vahel, mitte konkreetse maakleri kui eraisiku või ettevõtjaga, kuna maakler esindab vahenduslepinguid sõlmides büroo kaubamärki. Tehingutest laekuva käibemaksu kogumine ja arvestuse pidamine on esindatava ülesanne.

Samuti tuleb käibemaksu temaatikat silmas pidada uue kinnisvara ostu-müügitehingute tegemisel. Juba kasutusele võetud kinnisvara puhul ehk järelturul hindadele käibemaksu ei lisandu. Reeglina on kinnisvara müük maksuvaba käive ja käibemaksu tõus ei tõsta automaatselt kõigi varade hinda. Maksuvabalt saab müüa näiteks kasutatud eluruume ja maad, mis ei liigitu ehitusmaaks.

Käibemaksuga maksustatakse uusehitise, oluliselt parendatud ehitise ja ehitusmaa müük. Uute hoonete ja korterite puhul võib tekkida küsimus, millal „uus“ kui staatus lõpeb – kas siis, kui välja on antud kasutusluba, või hetkel, kui keegi korteris tegelikult ööbib. Kasutuselevõtuna käsitletakse siiski fakti, et vara kasutatakse, ja see ei sõltu pelgalt kasutusloa olemasolust.

Vabatahtlikult käibemaksu lisamisel (nimetatud ka kui maksuoptsioon) tuleb kasutada pöördmaksustamist ka kasutatud mitteeluruumi või tühja ning poolelioleva hoonega ehitusmaa müügil. Vabatahtliku käibemaksu lisamisel tehakse teade MTA-le enne käibe toimumist samal maksustamisperioodil, sõltumata tehingu kuupäevast, arvestades valduse kättesaamisest või I osamakse laekumisest. Vastust ei pea ootama ja teade kehtib kaks aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.