Kemikaalid põhjustavad üle 1000 mürgistusjuhtumi aastas: kuidas kodukeemiat ohutult hoiustada

Foto: Shutterstock

Igal aastal helistab mürgistusinfoliinile üle 1000 inimese, kes on kokku puutunud kemikaalidega. Ligi 300 neist juhtumitest on toimunud tugevalt söövitava kemikaaliga. Kõiki neid õnnetusi on võimalik ette näha ja ennetada.

Ennetamiseks on vajalik teada, kuidas kodukeemiat õigesti hoiustada. Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder jagas selle jaoks viit soovitust.

Hoia kodukeemia söögist ja joogist eraldatuna

Kodukeemiat aetakse sageli kogemata söögi või joogiga segamini. Lapsed ei tee sageli vahet, kas tegemist on näiteks limonaadi või torusiili pudeliga. Pimedas või kiirustades võivad pudelid aga segamini minna ka täiskasvanutel. Sellise olukorra vältimiseks tuleb kodukeemiat söögist ja joogist eraldi hoiustada.

Lukusta kapp, kus kemikaale hoiad

Kodukeemia eraldamisest sageli aga ei piisa, sest kui need on lapsele ligipääsetavas kohas, võivad need ikkagi kogemata suhu sattuda. Seepärast on tark kemikaalide kapp lugustada ja võti eest ära võtta. Nii ei pääse laps kemikaalidele ligi.

Ära vala kemikaale märgistamata pudelisse

Kemikaalimürgistused sünnivad sageli toodete ümbervalamise tõttu teise pudelisse. Näiteks valatakse äädikas limonaadipudelisse või jagatakse suurtes pudelites ostetud kodukeemia joogitaarasse. Kui kemikaalide ümbervalamist pole võimalik vältida, pane pudelile kindlasti silt, kuhu kirjutad, mida pudel sisaldab.

Ära jäta kemikaale vedelema

Aeg-ajalt tuleb ette, et kemikaalid jäävad kuhugi vedelema. Näiteks on keegi hiljuti WC potti puhastanud ja unustanud puhastusvahendi kappi ära panna. Või siis on näiteks marinaadi tegemiseks äädikas klaasi valatud ja klaas seejärel laua peale unustatud. Sellisel juhul on kodukeemia lapsele kerge saak ning täiskasvanud peavad olema hoolsad, et töö lõpetades ka pudelid oma kohale tagasi jõuavad.

Viska tühjad kemikaalide pakid minema

Kui mõni toode on otsa saanud, tuleb selle pakend minema visata. Lapsed armastavad mängida tühjade kemikaalipudelitega veesõda, ka satub sel moel kemikaaliga saastunud vesi suhu, silma. See on ohtlik ka lemmikloomadele.

Mürgistuse kahtluse korral ei tohiks jääda ootama sümptomeid. Kindlasti ei tohi ka esile kutsuda oksendamist, kuna see võib põhjustada hoopiski kahju – kord nt allaneelatud ja söövitanud kemikaal, teeb seda teistpidisel liikumisel uuesti.

Lisaks ei ole võimalik maost kätte saada kogu allaneelatud kemikaali. Nõuande saamiseks tuleks helistada kiiresti numbrile 16662, millele vastab mürgistusvaldkonna ekspert, kes nõustab edasisest tegutsemiskavast ning juhendab võimaliku olukorraga toimetulekul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.