Eesti vargad armastavad enim tegutseda meie kodudes

Foto: Shutterstock

Inimesed arvavad, et vargad võivad enim käe nende vara järele sirutada kodus või avalikus ruumis, tunduvalt vähem kardetakse pikanäpumeeste tegevust suvila või auto puhul, selgub Seesami uuringust. Kindlustaja selgitab, millistes kohtades ja millised asjad tegelikult kõige rohkem varaste saagiks langevad.

Seesami läbiviidud uuring näitas, et varguseriskidest pelgavad inimesed enim, et neid võib ähvardada vargus kodust (ohtu tajus 48% vastanutest) või käekotist, telefonist või rattast ilmajäämine avalikus kohas (45%). Seesami kahjujuhtumite statistika kinnitab, et inimesed on ohutajuga õigel teel. „Kõige sagedamini toimuvad vargused tõesti kas avalikus ruumis või kodus, seevastu saan meie kogemuse põhjal öelda, et näiteks vargused suvilatest on viimastel aastatel vähenenud,“ tõdeb Seesami varakahjude valdkonnajuht Kristel Kobi.

Käimasolev aasta paistab silma jalgrattavarguste poolest

Avalikus ruumis sel aastal esinenud vargusjuhtumitest toob kindlustaja välja kohvikus ja ühistranspordis riiete taskust võetud võtmed, rahakotid ja muud esemed ning ka kummalisema varguse, kus liinibussist varastati pagasihoiust kohver. „Eksitusega ei saanud tegemist olla, kuna pagasisse üleliigset kohvrit ei jäänud. Ilmselt bussilt varem maha läinud isik võttis kaasa kohvri, mis talle ei kuulunud,“ pidas Kobi tõenäoliseks.

Ülekaalukalt enim on aga sel aastal varastatud jalgrattaid. Kui 2022. aasta esimeses pooles toimus 22 vargust, millest seitse olid rattavargused, siis tänavu on varguste üldarv sama, ent pikanäpumeeste saagiks on rattad langenud lausa neljateistkümnel korral.

Rattaid varastatakse kõige rohkem trepikodadest ja kortermaja alustest garaažidest, kuid neid võetakse ka avalikest parklatest ja seda eriti öisel ajal. Kindlustajale meenub ka juhtum, mil kõrghaljastusega eluhoone tagahoovist viisid vargad öösel terrassilt ära kaks elektritõukeratast.

Seesami esindaja kinnitab, et vargustel on mõistagi hooajaline iseloom. „Kui talvekuudel paistavad silma terrassi ukseklaaside lõhkumised, mille kaudu sisenetakse eramutesse, siis alates kevadest tõusevad hüppeliselt jalgrataste vargused,“ märkis Kobi. Aasta kokkuvõttes leiab varastatud esemete edetabeli esikolmikust jalgrattad, sularaha ja väärisesemed.

Selle aasta seni suurim vargusega tekitatud varakahju ulatus üle 53 000 euro, millele lisandus 11 000 eurot hoone kahjustuste parandamiseks. 

Vargused suvilatest on viimastel aastatel varasemaga võrreldes aga pigem vähenenud. Põhjusena ei näe varakahjude valdkonnajuht varaste kadumist, vaid soodsamaid ja kättesaadavamaid valveseadmeid ning inimeste kasvanud teadlikkust: enam ei jäeta suvilatesse väärtuslikku ja kiiresti realiseeritavat vara.

Varguste ennetamiseks tuletab kogenud kindlustaja meelde universaalseid nõuandeid:

  • Kodust lahkudes kontrollige, kas uksed-aknad on korralikult suletud
  • Lõpuni ettetõmmatud kardin võib pigem tekitada huvi selle taga peituva vastu
  • Sõidukist lahkudes ärge jätke väärtuslikke esemeid kolmandatele isikutele ahvatluseks
  • Ärge jätke kaasasolevat vara järelevalveta
  • Jalgrataste parkimisel tuleks need lukustada kvaliteetse lukuga ja võimalusel valida valvekaamerate vaateväljas olev parkimiskoht
  • Väärtuslik vara, sealhulgas elektrilised tõukerattad, tasub ööseks viia lukustatud siseruumidesse (ühiskasutatavad ruumid nagu ka maa-alune garaaž ei ole turvalised)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.