Tasub teada: Kui turvalised on su koduaknad tegelikult?

Foto: Shutterstock.

Valdaval osal korteritel ja majadel on tänasel päeval plastikust või puidust ja alumiiniumist aknad, mida saab lingiga avada ja vajadusel ka tuulutusasendisse panna.

Kuid kuidas saavad säärased aknad hakkama näiteks majja tungiva murdvarga vastu?

G4Si turundusjuhi Tarmo Pärjala sõnul ei pruugi säärased aknad olla päris nii turvalised, kui inimesed tihti arvavad. “Plastikakna puhul on akna raami materjal niivõrd painduv, et akent väljastpoolt näiteks kangiga painutades tuleb sulgur lahti ja aken avaneb. See on üldjuhul kümne sekundi küsimus,” sõnas ta.

Uued aknad ei tähenda tingimata turvalisust

Nimelt võivad isegi uute või värskelt renoveeritud kortermajade aknad näha igati korralikud ja kvaliteetsed küll väljastpoolt, ent turvalisuse koha pealt loeb väga, mis tüüpi sulgurimehhanism on aknale paigaldatud. Tavaliste T-tähe-kujuliste sulgurite puhul on plastakna lahti painutamine üpris lihtne.

Sellise turvariski vältimiseks soovitab Pärjala paigaldada akendele turvalisemad sulgemismehhanismid. “Selleks, et see aken natukenegi turvalisem oleks, paigaldatakse sellele nn turvasulus, mis fikseerib akna mõlemalt poolt. Seda ei ole enam nii lihtne lahti painutada,” rääkis turundusjuht.

Allolevast videost võib näha kahe lukustussüsteemi vahet akna lahti painutamise korral.

Kuidas akent turvalisemaks muuta?

Kuna tegu ei ole teemaga, millest just palju räägitakse, võib tihti tulla ette, et inimesed paigaldavad koju uued aknad ja mõtlevad, et need on tunduvalt turvalisemad kui senised, ent tegelikkuses saab akna lahti vaid loetud sekunditega.

“Turvalisusest ei pruugita rääkida isegi akent ostes, kui inimene ise küsida ei taipa. Puit-alumiinium akna lahti painutamine peaks olema juba tunduvalt keerulisem,” nentis ta. Turvasuluseid on võimalik koduomanikul ise vastavast kauplusest osta ja oma akendele paigaldada, et vähendada sissemurdmise riski.

Akende turvalisuse tõstmine on vaid üks punkt kodu turvalisuse juures, mis kindlasti vähendab võimalust, et keegi akna kaudu sisse murrab, ent ei ole võrdne korraliku koduvalve süsteemi pakutava kaitsega.

“Kui sul valve juba peal on, siis ei ole enam päris nii oluline, kas sealt aknast saab sisse või mitte – ohu korral valve rakendub ja ekipaaž lendab kohale,” sõnas Pärjala.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.