Masin, mida muru armastab: robotniiduk on nutika kodu truu kaaslane

Niitmisvahendid muutuvad ühes teiste tehnoloogiliste seadmetega järjest nutikamaks ja oskuslikumaks.

Kaasaegsed robotniidukid pole siinkohal samuti erand: lisaks sellele, et neid saab tänapäeval juhtida telefonirakendusest, ühilduvad need ka erinevate teiste platvormide ja seadmetega, mis kodused lahendused aina mugavamaks muudavad.

Muru eelistab robotit

Nagu arvata võib, säästab robotniiduk aiaomaniku aega ja energiat, ent kohtleb ka murukamarat sõbralikumalt kui traditsiooniline muruniiduk. Nimelt meeldibki murule rohkem, kui teda niidetakse pidevalt ja vähe, mitte harvemini ja rohkem.

Robotniiduk lõikab muru vastavalt seadistusele ehk paari millimeetri haaval. Mahalõigatud lible jääb muru sisse väetiseks, mille tulemusel saab murupind toitaineid juurde ning saab kasvada tihedamaks.

Ühtlasi aitab robotniiduk vältida samblakihi tekkimist, kuna niiduki pidev liikumine ei anna samblale sobivaid tingimusi kasvamiseks.

Igasse aeda ei sobi

Robotniiduk tuleks valida vastavalt oma aia suurusele ja eripäradele. See tähendab, et enne hinnalise masina soetamist võiks niidetava muruplatsi üle vaadata ja mõõta vastav spetsialist, kellel on tööks vajalikud vahendid ja teadmised.

Samuti oskab spetsialist anda nõu, millise robotniiduki kasuks aiapidaja otsustada võiks: see sõltub suuresti ala suurusest ja keerukusest. Husqvarna järelhoolduse spetsialisti Aivo Smiti sõnul robotniiduk igasse aeda ei sobigi.

“Robotniiduk sobib reeglina aeda, mida on tavalise muruniidukiga varasemalt niidetud,” sõnas ta. Kui aias on tihe taimestus, palju peenraid ja takistusi, mille tulemusel on vaba murukamarat vähe, ei pruugi robotniiduk olla parim valik. Põhjus on lihtne: muruniiduk ei pruugi nii keerukas aias teekonda laadimisjaama leida.

“Läbipääsud võiksid aias olla vähemalt meetrilaiused. Kui niidetavate alade vahel on koridorid, mis on sellest kitsamad, ei pruugi robotniidukul olla võimalik sealt vahelt läbi liikuda,” rõhutas Husqvarna müügi- ja tootespetsialist Andrus Soomer.

Niiduvõimekus varieerub

Seega kujuneb sobiva robotniiduki valik aia suuruse ja keerukuse põhjal. Et iga esinev puu, põõsas või peenar mõjutab masina niiduvõimekust, tuleb kõikvõimalikke takistusi kriitilise pilguga hinnata.

Kindlasti tuleks arvestada, et soetatav masin ei oleks niiduvõime piiri peal, sest võimekust mõjutavad muuhulgas ka inimeste erisoovid niitmise aja suhtes.

Seega ei pruugi 2000 m² aiale üldsegi sobida robotniiduk, mille niiduvõimekus on 2000 m². Maksimaalne lubatud niiduvõimekus saavutatakse vaid juhul, kui robotniiduk saab toimetada 24/7.

Kui aga masinale seada tingimusi töötamise aja, põõsaste, peenarde või muude segajate näol, mõjutab see kohe ka tema võimekust.

“Kui omanik soovib, et seade niidaks ainult öösel või teatud päevadel, seab see niiduvõimekusele teatud piirangud,” selgitas Aivo Smitt. Et masinat kiputakse sageli ostma niiduvõimekuse piiri peale, tasuks seda vältida, seda näiteks kevadiste sademete tõttu, mis murukamara ootamatult vohama panevad.

“Ka see võib tekitada olukorra, kus niiduk ei pruugi kiire muru kasvuga enam hakkama saada, kuna on juba oma võimekuse piiril,” näitlikustas ta.

Paigaldus on kõige alus

Ehkki iga mees on oma õnne sepp, ei tasu robotniiduki paigaldamisel seda vanasõna tõepähe võtta. Nimelt tagab robotniiduki kvaliteetse töö ja pikaealisuse professionaalne paigaldus, mida viivad läbi Husqvarna volitatud ja koolitatud edasimüüjad.

Paigaldus hõlmab nii sobiva laadimisjaama kui ka vajalike juht- ja piirdekaablite mõõtmist ja paigaldamist.

“Husqvarna ei müü ainult toodet, vaid kogu niitmislahendust, mis garanteerib, et aiaomaniku muru oleks pidevalt niidetud ja et see lahendus kestaks pikki aastaid,” rõhutas Husqvarna tegevjuht Jaanus Vahesalu.

Korrektne paigaldus hoiab ära nii tekkinud vead, mille tulemusel ei pruugi robotniiduk niita sealt kus vaja, kui ka masina kulumise, mis sageli on tingitud erinevate takistustega kokkupõrkamisest.

Korralikult paigaldatud kaablid, mida võib vahel olla koguni 800 meetri ulatuses, hoiavad masinat segajatega kokkupuutumisest ning garanteerivad muuseas ka selle pikema eluea.

“Õigete distantsidega määratletud robotniiduk ei käi aias puid ja põõsaid rammimas ning kestab pikki aastaid,” kinnitas järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt ning lisas, et vead on asjatundmatu paigaldaja poolt väga kiired tekkima.

Nutikad lahendused

Et ülejäänud maailm käib tehnoloogiliste uuendustega ühte jalga, on ka robotniidukid ajaga aina targemaks ja osavamaks muutunud.

Näiteks leiab X-Line masinatelt lisamooduli Automower® Connect, mille abil saab niidukit kaardi peal jälgida. See on eriti kasulik olukorras, kus seadet esimese hooga hoovi pealt ei leia või on hoopis põhjust kahtlustada vargust.

“Husqvarna robotniiduk toimetas hiljuti Tartu linnas Vanemuise nõlval, kust taheti seda kahel korral kaasa võtta. Tänu GPS-süsteemile leidsime mõlemal korral masina üles,” näitlikustas tegevjuht Jaanus Vahesalu. Üldjuhul aga pikanäpumehed masina vastu huvi ei tunne, kuna masin oskab varguskatsele valjuhäälselt reageerida ning on tänu GPS-süsteemile kergesti ülesleitav.

Automower® Connect telefonirakendust saab lisavarustusena paigaldada ka teistest seeriatest pärit robotniidukitele. Ühtlasi on igal masinal unikaalne PIN-kood, milleta seade ei käivitu ning mida teab ainult robotniiduki omanik.

Lisaks saab masinal reguleerida niitmisaega ja niidukõrgust, mida sageli kiputakse Husqvarna ekspertide sõnul liiga lühikeseks jätma.

“Pigem tasuks hoida natuke kõrgemat ehk 3–4 cm murukamarat, kuna muru püsib kauem roheline ning niidetud kõrs jõuab kenasti kasvava muru vahel ära laguneda,” selgitas järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt.

Ühildub platvormidega

Aed pole nutikodu lahenduse jaoks samuti erand: sarnaselt kastmissüsteemi või -pumbaga ühildub erinevate platvormidega ka Husqvarna robotniiduk, mis töötab edukalt nii Alexa kui Google Home’i abil häälkäsklustega.

Samuti saab seadme ühildada API ja IFTTT platvormidega, millest võib majaomanikule olla palju abi näiteks pimedal ajal autoga koduhoovis manööverdades.

“Niidukile saab anda käsu, et kui omanik avab koduvärava, jääb niiduk seisma. See võimaldab vältida ohtu, et niiduk sõidab just siis autole ette, kui inimene parasjagu koju jõuab,” näitlikustas Husqvarna tegevjuht. 

Sarnaselt saab ühildada ka ilmastikutaimeri: kui tuleb prognoos paduvihmaks, võib platvorm juhtida robotniiduki parkima, mitte loikude vahele manööverdama. Seega on erinevaid võimalusi piiramatult ning igaüks leiab endale sobivaima.

Vajab hooldust

Nagu teised ratastel töötavad masinad, vajab ka robotniiduk aeg-ajalt spetsialistide hoolt ja armastust. Korraliku hoolduse võiks niidukile teostada kord aastas, et uuendada esinduses niiduki tarkvara ja kontrollida, kas kõik töötab eesmärgipäraselt.

Ka omanik saab aeg-ajalt masina seisukorda visuaalselt kontrollida ning vajadusel puhastada. Paar korda võiks niiduhooaja jooksul vahetada robotniiduki terasid, mis on rahakotisõbralikud ning testitud väga rangete tingimuste juures. Terade purunemist pole vaja samuti karta – kui ilmneb mõni takistus, siis niiduki tera pigem paindub või läheb kõveraks, ent ei murdu ega purune.

Jälgi ka oma aeda

Lisaks niidukile tasuks kindlasti hoida silm peal oma hoovil ja seal vedelevatel asjadel, näiteks laste mänguasjadel, aiavoolikutel ja -tööriistadel kui ka näiteks lemmikloomadele närimiseks antud kontidel või mänguasjadel. Samuti võiks loomaomanik olla hoolas oma lemmiklooma järelt koristamisel, kuna vastasel juhul võib vajada puhastamist hoopis robotniiduk.

Õige paigaldamise ja korrektse hoolduse tulemusel on robotniiduk aiaomaniku truu abiline ning ilusa ja hästi hooldatud murukamara sõber, kes oskab etteantud tingimustes hästi manööverdada ning allub eeskujulikult kõikidele käskudele ja keeldudele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.