Inimesed pööravad üha rohkem tähelepanu sellele, et maailm, kus me elame, oleks jätkusuutlik ka aastasadade pärast. Nii üritatakse vähem tarbida ebamõistlikke pakendeid, sorteerida rohkem prügi. Aina enam näeme liikluses elektrijõul sõitvaid autosid ning kliimaneutraalsuse küsimus on primaarne kogu maailmas.
Inimestel on soov teha teadlikumaid valikuid ning sinna pöörab oma pilgud ka ehitusvaldkond, kus soovitakse oma tegevus muuta jätkusuutlikumaks. Ka siin on võimalus täna teha otsuseid, mis on tunduvalt jätkusuutlikumad ja läbimõeldumad kui aastakümneid tagasi. Ruukki soovib oma klientidele pakkuda kõige kvaliteetsemaid ja jätkusuutlikumaid lahendusi sooviga ületada klientide ootuseid.
Kvaliteetne katus on investeering nii kodule kui keskkonnale
Näiteks tasub katusetoodete puhul pöörata tähelepanu kvaliteediklassile ja garantiiperioodile. Ruukki, kes kasutab oma toodete puhul esmaklassilist terast ning muid kvaliteetseid pinnakatteid, pakub oma toodetele kuni 50 aastast garantiid, mis vähendab märgatavalt ehitiste hooldamise ja uute materjalide kasutamise vajadust.
Katuse ehitamisele või renoveerimisele mõtlevatel klientidel tasub seda kindlasti meeles pidada, et pikk garantii on lisaks jätkusuutlikkuse aspektile tegelikult võimalus ka oma kulusid kokku hoida, sest madalama kvaliteediklassiga katuseid tuleb sagedamini vahetama hakata, mis omakorda suurendab nii rahalisi väljaminekuid ning samal ajal nõuab ka uute materjalide tootmist, mis on taaskord surve meie keskkonnale. Seega kvaliteetne teraskatus on nii investeering oma kodule kui keskkonnale.
Teraskatuste puhul on oluline teada, et teras on maailmas kõige enam ehk kuni 100% ulatuses ümbertöödeldav katusematerjal, mis vähendab tunduvalt uute materjalide tootmise vajadust. See omakorda aitab kaasa ka süsinikuheidete vähendamisele.
Väikseim mõju kliimale
Katust valides tasub meeles pidada, et kvaliteetsel teraskatusel on muude katusetüüpidega võrreldes nii mõnigi eelis. WTA (World Steel Association) tehtud uuring näitas, et üheks suureks eeliseks on teraskatuste tunduvalt väiksem üldine mõju kliimale. Teraskatuse puhul oli mõju kliimale koguni 60% väiksem võrreldes teiste katusetüüpidega.
Uuring hõlmas endas keskkonnamõju, mida põhjustavad katuseehitus, sealhulgas pakendite kasutamine, katuse hooldus ning kasutuselt kõrvaldamine ehk ümbertöödeldavus, utiliseerimine ja kõik sellega seonduv.
Fossiilkütuse vaba tootmine
Ruukki soov on hakata juba lähiajal pakkuma oma klientidele esimesena maailmas fossiilkütuste vabast terasest ehitustooteid. Süsinikuneutraalsuse saavutamiseks on Ruukki emaettevõtte SSAB koostöös kaevandusfirmaga LKAB ja elektrienergiatootjaga Vattenfall loonud HYBRIT-tehnoloogia, mis võimaldab valmistada ehitustooteid fossiilkütuste vabast terasest. See tähendab, et tootmise käigus ei eraldu enam süsinikdioksiid vaid hoopiski vesinik. Eesmärgiks on sellised tooted tuua turule 2026. aastal, kuid valitud klientidega soovitakse fossiilivaba terasest katuseid katsetada juba varem.
Fossiilkütuste vaba terase kasutamine vähendab nende toodete heitkogust koguni ligi 85%. Lisaks on ettevõttel energiasäästlikud hoonekarpide lahendused, mis vähendavad hoone elutsükli jooksul energiatarbimist kuni 30%. Kogu tootmistegevust silmas pidades on Ruukki eesmärgiks 2026. aastaks vähendada süsinikdioksiidid heidet 25% võrra.