Katust ehitades või renoveerides ei tasu unustada ka lisaplekkide paigaldamist, mis annavad ühelt poolt kaitset vihmavee- ja tuulekahjustuste eest ning teiselt poolt muudavad nii maja katuse kui fassaadi esteetiliselt ilusamaks.
Mida tasub lisaplekkide tellimisel silmas pidada, räägib lähemalt Ruukki katusetoodete juht Kristjan Õsso.
Tootjate värvikoodid erinevad
Kristjan Õsso soovitab võimalusel tellida kõik lisaplekid samal ajal ühe tootja käest koos kogu muu katuse jaoks tarvilike materjalidega. Peamise põhjusena toob ta välja garantii, et lisaplekid ja katuseprofiil on nii sama värvi, struktuuri ja läikega ning moodustavad hiljem katusel ühtse ansambli.
“Teraskatusetootjad üldiselt tarnivad oma tooraine erinevatelt terasetootjatelt Euroopast ja Aasiast ning nende toonid ja pinnakatted on täiesti erinevad,” selgitab Õsso.
Näiteks Ruukki kasutab oma RR (RautaRuukki) värvikaarti, aga teised tootjad oma värvikoode. “Näiteks RR32/Tumepruun Ruukki 50 Plus matt kvaliteediklassiga teras erineb kindlasti Aasiast toodud PUR tumepruunist,” toob Õsso piltliku näite.
Samas toob Õsso välja, et sageli kasutavad teraskatusetootjad Eestis tihti Ruukki värvikaarti, kuid reaalselt tarnitakse teras mõnelt teiselt Euroopa või Aasia terasetootja käest. Nii võib juhtuda olukord, kus katus tellitakse Ruukkist, aga lisaplekid mõne plekksepa käest, kes toodab need teise tootja toorainest ja vaatamata samale värvikaardile on tulemus erinev.
“Nii on katuse ja lisaplekkide vastupidamine UV käes täiesti erinev ning lisaplekid pleegivad juba mõne aastaga totaalselt erinevaks,” selgitab Õsso probleeme, mis võivad sellisel juhul kaasneda.
Veendu teenuse kvaliteedis
“Leidub väga häid plekkseppasid, kes toodavad plekke äärmiselt veetihedaks,” räägib Õsso. Ta toonitab, et hiljem tarnitud tooraine tuleks samast kohast, kus katusetootja omagi. “Kahjuks tihti seda enam 100% garanteerida ei saa” nendib ta, et on tulnud ette olukordi, kus plekksepad ise vassivad ja kinnitavad, et on konkreetse tootja oma, kuigi tegelikult see nii ei ole.
“Soovitan pöörduda teraskatuse tootja poole ja küsida nende soovitusi, kellelt lisaplekke võiks tellida,” jagab Õsso nõuandeid, kuidas saab parima kvaliteediga lisaplekke. Tunnustatud katusetootja toodab kas ise oma lisaplekid või kasutab mõnd head koostööpartnerit.
Lahendused vastavalt kliendi soovile
Üha enam on klientidel erilahendusi, mis nõuavad ka lisaplekkide tootmisel kliendi soovile vastavaid rätseplahendusi, mis esitab ka tootjatele omad nõudmised. Nii arendab ka Ruukki oma standardsete ja mittestandartsete lisaplekkide tooteportfelli pidevalt.
“Näiteks sellest suvest pakume kruvivabu neelupõhja- ja liiteplekke Ruukki Classic katuseprofiilile,” selgitab Kristjan Õsso. Samuti on ettevõttel olemas ka kohandatav räästaplekk, mis aitab objektil tagada sellele õige nurga vastavalt katusekaldele. Õsso toonitab, et kui osta katus koos lisaplekkidega kohe Ruukkilt, siis on kogu katusekomplektile tehniline garantii kuni 50 aastat ning esteetiliselt 25 aastat.
Ruukkil on olemas standardsed lisaplekid, kus on mõõdud ja nurgad etteantud, kuid kui tekib vajadus plekke kas või natukene muuta, siis ei ole see Õsso sõnul mingisugune probleem. “Toodame kliendi vajaduste järgi peaaegu kõiki erikujulisi lisaplekke,” räägib Õsso. Kui peaks juhtuma, et Ruukki enda masinad selliseid erilahendusi ei võimalda toota, siis leiab ettevõte partnerite ja plekkseppade abil kindlasti sobiva lahenduse.
Tänapäeval on palju võimalusi esitada tellimusi vajalikele lisaplekkidele. “Võib pildistada ning seejärel piltide põhjal anda plekksepale näidata, mida täpselt vaja on,” selgitab Õsso. Muidugi on tema sõnul võimalik alati ka plekksepp kohale kutsuda, kes siis kõik vajaliku töö mõõtmisest kuni paigaldamiseni ära teeb.