Varga jaoks väärt kraam on sageli hoopis hoones, kuhu juhtmega andurit ei vea! Mis on lahendus?

Kuidas kõrvalhooneid varaste eest kaitsta?Foto: Shutterstock

Sageli on vargale huvi pakkuv kraam hoopis eramu kõrvalhoones. Seda kinnitab ka politsei igapäevane sündmuste ülevaade – jalgrattaid, tööriistu ja muud kiirelt müüdavat hoitakse just seal. 

Alles hiljuti, täpsemalt 14. novembril, sai politsei teate, et Türi linnas Tolli tänaval on sisse murtud nii majja kui selle kõrvalhoonesse ning ära viidud mopeed, võsalõikur, murutrimmer, jalgrattakingad ja muid esemeid. Kahju on 2500 eurot. 

Novembri esimesest poolest leiab ka juhtumi, kus käidi vargil ainult kõrvalhoonetes. Võiste alevikus viidi 8. novembril ühe eramu kuurist ja garaažist ära palju väärtuslikku, nende hulgas ka Treki jalgratas, Stihli trimmer ja Makita akutrell. Tekitatud kahju on umbes 1030 eurot.

Mis on parim lahendus niisuguste olukordade ennetamiseks? G4S Aiko valveteenuse müügijuht Vahur Lepik annab nõu. 

Väärtuslik tuleb peitu panna

Varguse ennetamise A ja O on see, et kõik väärtuslik tuleb silma alt ära panna. Grilliõhtu sai peetud? Viige Kamado grill tagasi kõrvalhoonesse. Sama kehtib ATV-de, murutraktorite, jalgrataste ja muu väärtusliku kohta. “Kui asja ei kasuta, siis tuleks see ära panna. Pole mõtet seda demonstreerida. Nii ei tõmba kutsumata külalisi ligi,” toonitab Lepik. 

Samuti ei tohi alahinnata, mis võib päti jaoks väärtuslik olla ja mis mitte. Pererahva jaoks “lihtsalt redel” võib varga jaoks olla n-ö väärt tööriist, millega teise korruse aknast sisse ronida. Mida vähem on hoovis asju laiali, seda parem. 

Kuidas ennetada suurt kahju?

Kui olete kõik omalt poolt teinud, siis mis oleks järgmine samm turvalisuse tõstmiseks? Efektiivseim turvameede on valveteenus. Enamiku turvalahenduste miinuseks on aga see, et need eeldavad kaablite vedamist. Ja juhtme vedamine “üle hoovi” garaaži ei tundu eriti nutikas – pätil on kõigest selle läbi lõikamise vaev ja hoone ongi valveta. 

Kuid G4S-il on juhtmevaba koduvalvesüsteem Aiko, mille andureid saab mugavalt paigaldada ka kõrvalhoonetesse. Ei mingit kaablite vedamist, ainsaks eelduseks on mobiililevi. “Aiko toimib 2G võrgus ja ka maakodu kehva internetiühenduse pärast muretsema ei pea – üldjuhul see süsteemi paigaldamisel takistuseks ei saa,” lisab Lepik. 

Andurite paigaldamisel on olulised vaid kaks nüanssi:

  • Temperatuur kõrvalhoones ei tohi langeda alla nulli. Veel parem, kui sisetemperatuur püsiks üle viie soojakraadi – nii on süsteem kõige efektiivsem ja ka akud peavad kauem vastu. 
  • Vahemaa kõrvalhoone ja peamaja vahel ei tohi olla liiga suur (vajadusel kasutatakse side tugevdajat).

Hallake mugavalt ühes äpis

Aiko valvesüsteemi saab mugavalt läbi äpi juhtida ja kui see on kasutusel mitmes hoones, saab kõiki objekte hallata hõlpsalt ühes kohas. Äpist saab valve peale panna ja maha võtta. Lisaks on seal nähtavad kõik häireteated. “Kui toru on lõhkenud, annab äpp sellest teile teada,” viitab Lepik veelekkeandurile. 

Kui G4S-ini jõuab häireteade, võetakse esmalt kliendiga ühendust ja selgitatakse, kas on tarvis patrull välja saata. Ja kui paari minuti jooksul ühendust ei saada, saadetakse igal juhul ekipaaž teele. 

““Kui juhtub ikkagi, et pätt on teie koju või kõrvalhoonesse sisse murdnud ning meie patrull pole piisavalt kiiresti kohale jõudnud, korvab turvagarantii tekkinud kahjud kuni 10 000 euro väärtuses,” toob Lepik välja veel ühe plussi, miks valvesüsteemi paigaldamine on hea idee. 

Aiko valveteenus on kuutasupõhine, hinnad algavad 26 eurost. Komplekti kuulub sõrmistik, sisesireen, keskseade, ukse-, suitsu- ja liikumisandur. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.